Taze Kuru Gıda Sahibi Kim TKURU Hisse Analizi Nasıl?

Taze Kuru Gıda Sahibi Kim TKURU Hisse Analizi Nasıl?

25 Aralık 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Taze Kuru Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi 24 Nisan 2009 tarihinde Ankara merkezli olarak kurulmuştur. Mevsiminde, taze sebze meyveyi kurutarak müşterilerine her mevsim kaliteli kuru gıda sunma amacı ile yola çıkan Taze Kuru Gıda ilerleyen yıllarda halka arz olmuştur. Hali hazırda Taze Kuru Gıda hisseleri Borsa İstanbul’da (BIST) TKURU kodu ile işlem görmektedir. Taze Kuru Gıda sahibi kim TKURU hisse analizi ve ortaklık yapısı nasıl soruları başta olmak üzere firma hakkında pek çok sorunun detaylı cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Taze Kuru Gıda Sahibi Kim TKURU Hisse

Taze Kuru Gıda ne iş yapar sorusuna içeriğimizin giriş kısmında kısaca cevap verdik. Taze Kuru kimin sorusuna da şirketin ortaklık yapısı üzerinden cevap vermek daha doğru olacaktır. Taze Kuru Gıda ortaklık yapısı güncel olarak aşağıdaki gibidir:

  • Hüseyin Avni Metinkale – yüzde 70,6
  • Diğer – yüzde 29,4 (halka açık fiili dolaşımdaki pay)

Yukarıda yer alan TKURU hisse yapısı doğrultusunda akla Hüseyin Avni Metinkale kimdir sorusunun gelmesi olasıdır. Taze Kuru Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş hisselerinin güncel olarak 3’te 2’sinden fazlasına sahip olan Hüseyin Avni Metinkale hakkında kısaca bilgi vermekte yarar var…

Hüseyin Avni Metinkale Kimdir?

1963 yılında dünyaya gelen Hüseyin Avni Metinkale İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuş ve 1985 yılında Albaraka Türk Katılım Bankası’nda çalışma hayatına başlamıştır. Pripack Ambalaj A.Ş.’de yönetici olarak görev alan Metinkale 2001 yılında; Türkiye’nin en büyük holdinglerinden biri olan Yıldız Holding bünyesinde görev almaya başlamıştır.

Hüseyin Avni Metinkale 2008 – 2020 yılları arasında Yıldız Holding Genel Müdürü olarak görev almıştır. Yine 2010 – 2020 yılları arasında da Yıldız Holding Yönetim Kurulları Genel Sekreterliği görevini yürütmüştür. Hali hazırda Metinkale’nin Yıldız Holding’teki yönetim kurulu üyeliği devam etmektedir.

Taze Kuru Gıda Yönetim Kurulu

Taze Kuru Gıda Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşmaktadır:

  • Hüseyin Avni Metinkale – Yönetim Kurulu Başkanı
  • Celaleddin Rumi Gökçek – Yönetim Kurulu Başkan Vekili
  • Selim İnan – Yönetim Kurulu Üyesi

Taze Kuru Gıda TKURU Hisse Analizi Nasıl?

Taze Kuru Gıda hissesi Borsa İstanbul’da (BİST) TKURU kodu ile işlem görmekte olup; TKURU hisseleri 2020 yılın en dikkat çeken hisselerinden biri olmuştur. 2015 Aralık Ayı’nda 8 liranın üzerinden işlem gören TKURU hissesi uzun yıllar boyunca dar bantta hareket ederek gelmiş ve 2019 yılı sonuna 7 liranın üzerinden işlem görmekteydi.

2020 yılı Nisan Ayı ortalarına kadar da hemen hemen aynı seviyelerde bulunan TKURU hisseleri, akabinde büyük bir yükseliş ivmesi yakaladı. Yükselişini Ekim Ayı başına kadar sürdüren TKURU bir ara 1000 lira seviyesinin dahi üzerini gördü. Bu seviyeden hızlı bir gerileme yaşayan Taze Kuru hisseleri 200 lira seviyesine kadar geri çekildi. 25 Aralık 2020 Cuma günü itibari ile TKURU hisse 209 lira seviyesinden işlem görmektedir.

Bahse konu süreçte hiç şüphesiz Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından; firmanın sermaye artırım talebinin reddedilmesi büyük bir etken olarak dikkat çekti. Bölünme ve rüçhan hakkı beklentisi ile hisseye giriş yapan pek çok yatırımcı terste kalırken; bu yatırımcıların bir kısmı beklemeyi bir kısmı ise zarar ederek hisseden çıkmayı tercih etti.

TKURU hissenin son 52 haftalık verileri incelendiğinde; hissenin gördüğü en düşük seviyenin 4,64 lira ve en yüksek seviyenin de 1034,90 lira olarak kayıtlara geçtiği görülmektedir. Gerek yükselişi ve gerekse düşüşü ile pek çok yatırımcının dikkatini çeken TKURU hissesinin 2021 yılında nasıl bir seyir izleyeceği piyasa paydaşlarının merakını celp etmeye devam etmektedir.

Taze Kuru Gıda Haberleri KAP ve İletişim Bilgileri

Taze Kuru Gıda borsaya kote bir firma olması nedeniyle önemli gelişmeleri KAP (Kamuyu Aydınlatma Platformu) üzerinden duyurmaktadır. TKURU haberleri güncel ve sağlıklı olarak KAP bildirimleri üzerinden takip edilebilir. İçeriğimiz sonunda Taze Kuru KAP sayfası bağlantı adresi yer almaktadır. Ayrıca Taze Kuru haberleri ulusal medya (radyo, TV, gazete, dergi vb.) üzerinden de takip edilebilir. Taze Kuru Gıda iletişim kanalları aşağıdaki gibidir:

  • Taze & Kuru Sanayi ve Gıda A.Ş. Adresi: Mustafa Kemal Mah. 2146. Sk. No:14/8 Söğütözü – Çankaya / Ankara
  • Taze & Kuru Sanayi ve Gıda A.Ş. Telefon: +90 312 482 78 78

Taze Kuru Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş KAP Sayfası Bağlantı Adresi: https://www.kap.org.tr/tr/sirket-bilgileri/genel/1687-taze-kuru-gida-sanayi-ve-ticaret-a-s