Tarımda Hibe Desteği Başvurusu Yarın Başlıyor!

Tarımda Hibe Desteği Başvurusu Yarın Başlıyor!

23 Aralık 2019 0 Yazar: Suat Bulut

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından köyden kente olan göçü önlemek, tarımsal kalkınmayı sağlamak, eğitimli girişimcilere destek olmak amacı ile hibe desteği verilecek. Tarımda hibe desteği başvurusu yarın (24.12.2019) başlıyor. Hibe desteği 4 pilot ilde ve maksimum 100 bin TL’ye kadar verilecek.

Tarımda Hibe Desteği 100.000 TL’ye Kadar Verilecek!

Tarım ve Orman Bakanlığı “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Uzman Eller Projelerinin Destelenmesi” dahilinde hibe desteği sağlayacak. Bakanlık tarımsal kalkınmayı desteklemek, köyden kente gerçekleşen göçü önlemek, eğitim alış girişimcilerin önünü açmak ve destek olmak için hibe desteği verecek. Hibe desteği şimdilik 4 pilot ilde, İzmir, Mardin, Düzce ve Amasya’daki girişimcilere verilecek. Hibe desteği 100.000 TL’ye kadar olacak.

Bankaların tarım kredileri hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanacak olan hibe için başvurular yarın başlayacak. Uzman Eller Projesi kapsamında hibe sağlamak isteyenler Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden ön başvuru yapabilirler. Uzman Eller Projesi başvuru süresi 40 gün olarak belirlenmiştir. Kesin başvurular ise kişinin ikametinin olduğu yerleşim biriminin bağlı olduğu bakanlık il müdürlüklerine şahsen yapılması gerekmektedir.

Bu destekle, tarım, ormancılık, su ürünleri, gıda alanında eğitim veren üniversite yahut meslek yüksek okullarından mezun olan gençlerin kırsal alanda üretmeye teşviki ve istihdamının sağlanması amaçlanmaktadır. Söz konusu kişiler tarım hibe desteği ile bitkisel ve hayvansal üretim, yöresel tarım ürünleri, su ürünleri üretimi, tıbbi ve aromatik bitki üretimi ile birlikte söz konusu ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması konusunda gerekli çalışmaları yapabileceklerdir. Bunların yanı sıra büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, arı yetiştiriciliği vb. gibi projeler de desteklenecektir. Pek çok projenin destekleneceği çalışma kapsamında hibe ödemesinin gerçekleştirilebilmesi için proje yatırımının tamamlanmış olması gerekmektedir.