Suudi Arabistan Riyali Banknotları Suudi Riyali Bozdurma

Suudi Arabistan Riyali Banknotları Suudi Riyali Bozdurma

17 Mart 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Suudi Arabistan, bütün Müslümanlarca kutsal kabul edilen Mekke ve Medine şehirlerini sınırlarında bulunduran, ülkemizin güneyinde, Arap Yarımadası’nda kurulu bir devlet konumundadır. Ekonomik açıdan gelişmiş sayılabilecek parametrelere sahip Suudi Arabistan, bunu büyük ölçüde topraklarından çıkan petrole borçlu. Dünyanın en büyük petrol üreticileri arasında yer alan Suudi Arabistan, bu özelliği ile ekonomik anlamda genelde sıkıntı çekmiyor. Suudi Arabistan Riyali Banknotları Suudi Riyali Bozdurma başlıklı yazımızda Suudi Arabistan para birimi Suudi Arabistan Riyali hakkında bilgiler vereceğiz.

Suudi Arabistan Parası Suudi Riyali

Suudi Arabistan parası hakkında yazımızda cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Suudi Arabistan Para Birimi Nedir? Riyal Nedir? Suudi Arabistan Riyali Hakkında! Suudi Arabistan Riyali Kodu, Suudi Arabistan Riyali Numarası, Suudi Arabistan Riyali Sembolü! Suudi Arabistan Riyali Kaç TL? Suudi Arabistan Riyali Kaç Dolar? Suudi Arabistan Riyali Banknotları Nelerdir? Suudi Arabistan Riyali Banknotları! Suudi Arabistan Riyali Alt Para Birimi Nedir? Suudi Arabistan Riyali Kuruşu! Suudi Arabistan Riyali Madeni Paraları Nelerdir? Suudi Arabistan Riyali Madeni Paraları!

Suudi Arabistan Para Birimi Nedir? Suudi Arabistan Riyali Nedir? Suudi Arabistan Parası Hakkında!

Suudi Arabistan para birimi “Riyal” dir ve Suudi Arabistan Riyali olarak kayıtlarda yer almaktadır. Suudi Arabistan Riyali, 1953 yılından bu yana tedavüldedir ve kullanılmaktadır. Suudi Arabistan Riyali’nın Arapça’daki ismi ريال سعودي şeklindedir. Suudi Arabistan Riyali’nın İngilizce yazılımı ise Saudi riyal şeklindedir. Çoğulu “Riyals” şeklinde kullanılır. Suudi Arabistan Riyali hali hazırda Suudi Arabistan Merkez Bankası Saudi Arabian Monetary Authority tarafından basılmaktadır. Riyal’in değeri Merkez Bankası tarafından piyasaya arz edilen Riyal likiditesi ile kontrol altında tutulmaktadır.

Suudi Arabistan Riyali Kodu, Suudi Arabistan Riyali Numarası, Suudi Arabistan Riyali Sembolü!

Suudi Arabistan Riyali kodu SR şeklindedir. Suudi Arabistan Riyali numarası 682’dİr. Suudi Arabistan Riyali sembolü SR ya da ر.س şeklindedir. Suudi Arabistan Riyali Suudi Arabistan’dan başka bir ülkede resmi para birimi olarak kullanılmamaktadır. Bununla birlikte Birleşik Arap Emirlikleri, Umman vb. gibi Arap Yarımadası’nda bulunan ülkelerde Suudi Riyali kullanılabilmekte, kolayca farklı para birimleri ile değişimi sağlanabilmektedir.

Suudi Arabistan Riyali Kaç TL? Suudi Arabistan Riyali Kaç Dolar?

Güncel kurla Suudi Arabistan Riyali Türk Lirası bazında 1,73 TL’dir. Bunun yanı sıra Suudi Arabistan Riyali Dolar kuruna göre 2003 yılı itibari ile sabitlenmiştir. Şöyle ki; 1 Dolar = 3,75 Suudi Arabistan Riyali kuru 2003 yılından başlayarak her daim geçerli olmak üzere sabittir. Suudi Arabistan petrol ve türevlerinin dünyadaki en önemli ihracatçılarından biri konumunda bulunduğu için böyle bir adım atmış ve bu sayede petrol gelirlerinin Amerikan Doları bazında sabit değerde kalmasını sağlamıştır.

Suudi Arabistan Riyali Banknotları Nelerdir? Suudi Arabistan Riyali Banknotları!

Suudi Arabistan Riyali banknotları şunlardır.

 • 5 Suudi Arabistan Riyali
 • 10 Suudi Arabistan Riyali
 • 50 Suudi Arabistan Riyali
 • 100 Suudi Arabistan Riyali
 • 500 Suudi Arabistan Riyali

Suudi Riyali Bozdurma Riyal Bozdurma!

Suudi Arabistan topraklarında yer alan Mekke ve Medine vatandaşlarımızın hac ve umre vazifesi nedeni ile sıkça ziyaret ettiği yerler. Bu nedenle vatandaşlarımızın elinde Riyal sıkça bulunuyor. Riyal bozdurma işlemi pek çok banka şubesinde gerçekleştirilemese de döviz büroları ve kuyumcular Suudi Arabistan Riyali bozma işlemini yapmaktadır.

Suudi Arabistan Riyali Alt Para Birimi Nedir? Suudi Arabistan Riyali Kuruşu!

Suudi Arabistan Riyali alt birimi “halalah” olarak ifade edilir. 100 halalah 1 Suudi Arabistan Riyali’ne eşittir. Halalah çoğul olduğunda halalas şeklinde ifade edilmektedir. Halalah sembolü ve kısaltması هللة şeklindedir.

Suudi Arabistan Riyali Madeni Paraları Nelerdir? Suudi Arabistan Riyali Madeni Paraları!

Suudi Arabistan Riyali madeni paraları aşağıdaki gibidir.

 • 1 Suudi Arabistan halalası
 • 5 Suudi Arabistan halalası
 • 10 Suudi Arabistan halalası
 • 25 Suudi Arabistan halalası
 • 50 Suudi Arabistan halalası
 • 100 Suudi Arabistan halalası

Suudi Arabistan Riyali Banknotları Suudi Riyali Bozdurma haberi akabinde; Dünyadaki bütün ülkelerin para birimlerine ve bu para birimlerinin kodlarına da buradan göz atabilirsiniz.