SOKE Kaç Lot Verir? SOKE Talep Toplama Ne Zaman?

SOKE Kaç Lot Verir? SOKE Talep Toplama Ne Zaman?

26 Aralık 2022 0 Yazar: Şerife Uslu

SPK bülteninde açıklanan, halka arzına onay verilen şirketlerden biri de Söke Değirmencilik San. Ve Tic. A.Ş oldu. Hali hazırda borsada işlem gören Ulu Un’un iştiraki olan Söke Un da halka arz oluyor. Peki SOKE kaç lot verir, talep toplama tarihi ne zaman, oransal mı eşit mi dağıtılacak? Bu gibi soruların cevaplarını içeriğin devamında bulabilirsiniz.  Bununla birlikte diğer hisse haberleri için de buraya göz atabilirsiniz.

SOKE Talep Toplama Ne Zaman?

Halka arz edilecek Söke Değirmencilik için belirlenen talep toplama tarihleri 4- 5- 6 Ocak 2023 olarak belirlenmiştir. Oransal dağıtım ile arz edilecek olan payların yüzde 65’lik kısmı bireysel yatırımcıya (50.375.000 lot), yüzde 30’luk kısmı yurt içi kurumsal yatırımcıya (23.250.000 lot) ve kalan yüzde 5’lik kısım ise yabancı kurumsal yatırımcıya (3.875.000 lot) tahsis edilmiştir.

SOKE Kaç Lot Verir?

Söke Değirmencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş yüzde 100 oranla Ulu Un iştirakidir. Şirketin halka arz edilecek paylarının oranı yüzde 20,05 şeklindedir. Halka arzın büyüklüğü toplam 581.250.000 TL’dir ve toplam lot adedi 77.500.000’dir. Yani bir payın fiyatı 7.50 TL olarak belirlenmiştir.

Gerçekleştirilen iskonto oranı yüzde 20’dir. Söke un halka arzına liderlik edecek olan aracı kurum QNB Finans Yatırım’dır. Halka arza katılım nakit şeklinde olacaktır; T1 ve T2 bakiye kullanılamaz. Söke un halka arz kaç lot verir sorusunun cevabına gelecek olursak; dağıtım şekli bakımından benzerlik gösterdiği geçmişteki halka arzlara bakıldığında yüzde 1 ila yüzde 3 arasında pay vereceği öngörülmektedir.

Söke Un Halka Arz Taahhütler!

Onaylı izah namede belirtilene şirket, göre halka arz gelirinin yüzde 20’lik kısmı ile 30 gün boyunca fiyat istikrarı sağlamayı planlamaktadır. Halka arzdan itibaren 1 yıl boyunca bedelli sermaye artırımı yapılmayacağı taahhüt edilmiştir. Bununla birlikte, dolaşımdaki payların artmasına sebep olacak biçimde satışa ya da halka arza konu edilmeyeceği belirtilmiştir. Bunların yanı sıra halka arz fiyatının altında satış yapılmayacağı ve şirket ortakları tarafından pay satılmayacağı da verilen taahhütler arasındadır.

Söke Halka Arz Geliri ile Ne Yapacak?

Söke Değirmencilik halka arz onaylı izah namesinde belirtilene göre, şirket halka arzdan elde edilen gelirin yüzde 35’ini işletme sermayesine katacak. Gelirin yüzde 30’luk kısmı ile Güneş Enerjisi Santrali yatırımı, yüzde 15’i ile unlu mamuller tesisi makine ve cihaz yatırımı yapılacaktır. Gelirin yüzde 12’5’lik kısmı ile ilave ham madde ve mamul deposu kapasite artışı; yüzde 7,5’i ile de finansal yatırım gerçekleştirilecektir.