SISE: Şişecam’dan 185 Milyon Euro’luk Yeni Hat Yatırımı

SISE: Şişecam’dan 185 Milyon Euro’luk Yeni Hat Yatırımı

20 Temmuz 2022 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

SISE: Şişecam’dan 185 milyon Euro’luk yeni hat yatırımı… Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları, 180 Bin ton/yıl üretim kapasiteli buzlu cam fırını ile 20 Milyon m2/yıl işleme kapasiteli enerji camı hattının, işletme sermayesi dahil yaklaşık 3,4 Milyar TL (185 Milyon Euro) yatırım bedeli ile 2024 yılı sonunda devreye alınmasının planlandığını açıkladı. Söz konusu yatırımın akabinde şirketin Türkiye’de kurulu buzlu cam üretim kapasitesinin yıllık 260 Bin ton seviyesine yükseleceği deklare edildi. Haberimiz devamında firmadan yapılan açıklama detaylı şekilde yer almaktadır, incelenebilir. Ayrıca diğer hisse haberleri için de buraya göz atılabilir.

SISE: Şişecam’dan 185 Milyon Euro’luk Yeni Hat Yatırımı

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları’ndan buzlu cam üretim kapasitesinin artırılmasına yönelik olarak yapılacak 185 milyon Euroluk yatırımla ilgili Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP’a geçilen bildiride aşağıdaki ifadelere yer verildi. Ayrıca Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları konu hakkında kamuoyunu bilgilendirmek adına bir basın bülteni de yayımladı.

“ Yönetim Kurulu’muzun 19 Temmuz 2022 tarihli kararı uyarınca, Şişecam, 2021 yılında kamuya duyurulan 400 Bin ton/yıl üretim kapasiteli düzcam yatırımı sahası Mersin/Tarsus’ta hayata geçirilmek üzere, yeni bir buzlu cam fırını ile enerji camı işleme kapasiteli yeni bir hat yatırımını hedeflemektedir. 180 Bin ton/yıl üretim kapasiteli buzlu cam fırını ile 20 Milyon m2/yıl işleme kapasiteli enerji camı hattının, işletme sermayesi dahil yaklaşık 3,4 Milyar TL (185 Milyon Euro) yatırım bedeli ile 2024 yılı sonunda devreye alınması planlanmaktadır. Bu yatırım sonucunda, Türkiye’de kurulu buzlu cam üretim kapasitemizin 260 Bin ton/yıla yükselmesiyle, hızla büyüyen Türkiye enerji camları pazarındaki lider pozisyonumuzu beslemenin yanı sıra gelişmiş üretim altyapımız ve yetkinliğimiz ile rekabetçi konumumuzu daha da güçlendirerek ihracat fırsatlarını değerlendirmeyi hedeflemekteyiz. ”