SISE: Şişecam 3 Aylık Konsolide Faaliyet Raporu Yayımlandı

SISE: Şişecam 3 Aylık Konsolide Faaliyet Raporu Yayımlandı

1 Mayıs 2021 0 Yazar: Şerife Uslu

SISE: Şişecam 3 aylık faaliyet raporu yayımlandı… Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları Anonim Şirketi tarafından 1 Ocak 2021 – 31 Mart 2021 tarihleri arası konsolide ara dönem faaliyet raporu açıklandı. Bahse konu raporda işletmeye dair detaylı bilgiler yer alırken; Türkiye’den Amerika Birleşik Devletleri’ne ve Rusya ekonomisine kadar şirketi ve faaliyet gösterdiği sektörü ilgilendiren pek çok konuda da önemli noktalara temas edildi, haberimiz devamında detaylandırılmıştır. Şişecam kimin ortaklık yapısı nasıl buradan göz atılabilir.

SISE: Şişecam 3 Aylık Konsolide Faaliyet Raporu Yayımlandı

Şişecam 3 aylık konsolide faaliyet raporunun “Faaliyet Sonuçları Hakkında Özet Bilgi” başlıklı bölümünde şu ifadelere yer verilmiştir:

“ Mart ayı sonu itibarıyla konsolide net satışlar, önceki yılın aynı dönemine göre %23 artarak 5.686 milyon Türk Lirası olarak gerçekleşmiştir. Brüt kâr marjımız %34, brüt karımız ise 1.936 milyon TL seviyesinde oluştur. Ebitda marjında kademeli olarak sürmekte olan iyileşme, Mart döneminde de devam etti ve üçüncü ay sonu itibarıyla konsolide Ebitda marjımız %38 oranında gerçekleşmiştir. 2021 Yılı Mart sonu itibarıyla 2.140 Milyon TL seviyesindeki konsolide Ebitda hacmine ulaşıldı.

Ocak–Mart 2021 döneminde yurt içi ve yurt dışındaki kuruluşlarında 1.248 Bin ton cam üreten Şişecam Grubu’nun soda üretimi ise 549 Bin tona ulaştı. Bu dönem içerisinde toplam 406 Milyon Türk Lirası tutarında yatırım harcaması yapılmıştır. ”

Yine söz konusu raporun “İşletmenin Finansman Kaynakları” başlıklı kısmında da aşağıdaki ifadelere yer verilmiştir:

“ Şişecam Grubunun başlıca finansman kaynaklarını, faaliyetler sonucunda yaratılan fonlar ile yurt içi ve yurt dışında kurulu finans kuruluşlarından temin edilen kısa ve uzun vadeli krediler oluşturmaktadır.

Şişecam Grubu yurtiçi ve yurtdışında faaliyet gösteren kuruluşları tarafından 1 Ocak-31 Mart 2021 döneminde, 1,4 Milyar RUB orta vadeli, 37 Milyon EGP, 53 Milyon EUR, 1,5 Milyar RUB işletme sermayesi ihtiyacının karşılanması amacıyla kısa vadeli kredi kullanılmış olup, aynı dönemde vadesi gelen 73,7 Milyon TRY, 59.6 Milyon EUR ve 3,5 Milyar RUB tutarlarında kredi ödemesini yapmıştır. ”

Şişecam’ın bildirimine ve konsolide 3 aylık faaliyet raporu PDF’inin tamamına ulaşılabilecek kaynak KAP linki: https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/933579