Canlı Borsa Takibi Neden Önemlidir Nereden İzlenir?

Canlı Borsa Takibi Neden Önemlidir Nereden İzlenir?

30 Nisan 2021 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Şirket hisselerinin işlem gördüğü borsalar; ülkelerin en büyük piyasalarıdır. Ülkemizde faaliyet gösteren Borsa İstanbul (BIST), bu alanda tek iken; Amerika Birleşik Devletleri ve Çin Halk Cumhuriyeti gibi pek çok farklı ülkede birden fazla borsa bulunmaktadır. Bu borsalara ek olarak emtia borsaları da önemli pazar ve alış veriş sistemleridir. Borsanın anlık takibi, yatırımcılar için olmazsa olmazdır. Canlı borsa takibi neden önemlidir ve nereden izlenir detaylandıralım…

Canlı Borsa Takibi Neden Önemli?

Borsayı an be an takip etmenin piyasa paydaşları için önemi hakkında onlarca şey sayılabilir. Biz bu maddeler arasında en önemlilerinden bir kaçını sıralayalım…

  • Borsadaki gelişmelerin sürekli izlenmesi, kısa sürede aksiyon alınabilmesine imkan tanır.
  • Zarar kes, al, sat ya da tut gibi emirlerin güncellenebilmesi, borsanın sıkı sıkıya takibi ile mümkündür.
  • Değişen pozisyonlar ve trendler karşısında alım ya da satım pozisyonuna geçerek karı realize etmek yahut zararı minimum seviyede kesmek mümkün olmaktadır.
  • Canlı borsa takibi sayesinde yatırım yapılan hisselerin durumu her daim izlenebilir.
  • Borsa takibinin anlık olarak yapılması, diğer yatırımcıların aldığı pozisyonlarının daha net görülebilmesi ve anlaşılabilmesi adına önemlidir.
  • Piyasalarda, politikada yahut siyasi arenada meydana gelen olayların, küresel veya yerel gelişmelerin borsa üzerindeki etkisini kavrayabilmek için borsanın her daim takip edilmesi elzemdir.

Borsa Nereden Takip Edilir?

Borsa takibi yasal yayımcılar üzerinden yapılmalıdır. Bu sayede izlenen verilerin direkt borsadan yayımcılara aktarılan rakamlar olması sağlanır. Ülkemizde Borsa İstanbul (BIST), dünyada ise ülke ülke farklı borsalar yayımcılarla veri paylaşımı konusunda anlaşmaktadır. Bu anlaşma kapsamında borsa canlı takibinde rakamlar genellikle yatırımcılar ile 10 dakika ile 15 dakika aralığında değişen sürelerle paylaşılır. Bu süre ülkeden ülkeye ve borsadan borsaya farklılık arz edebilmektedir.

Borsa takibinin yasal yayımcı olmayan kanallar üzerinden yapılması yatırımcıların mağdur olmasına neden olabilir. Bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalmamak adına borsanın takip edileceği mecra iyi seçilmelidir. Örneğin aşağıda yer alan kaynak link borsa takibi konusunda yasal lisanslı yayımcılar arasında yer almaktadır.

Canlı Borsa takip: https://www.borsa.net