Sinpaş GYO Ortaklık Yapısı ve SNGYO Hisse Analizi Nasıl?

Sinpaş GYO Ortaklık Yapısı ve SNGYO Hisse Analizi Nasıl?

4 Ocak 2021 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi’nin temelleri 1974 yılına dayanmakla birlikte firmanın kuruluş tarihi 2007’dir. Sinpaş ne iş yapar sorusuna kısaca gayrimenkul sektöründe faaliyet gösterdiği cevabı verilebilir. Sinpaş GYO hisseleri Borsa İstanbul’da (BIST) SNGYO kodu ile işlem görmektedir. Sinpaş GYO ortaklık yapısı ve SNGYO hisse performansı başta olmak üzere firma hakkındaki detaylara geçelim.

Sinpaş GYO Ortaklık Yapısı ve SNGYO Hisse

Sinpaş GYO kimin sorusu sıkça dile getirilmektedir. Sinpaş sahibi olarak bilinen Avni Çelik, firmanın hakim ortağı konumundadır. Sinpaş GYO ortaklık yapısı güncel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Avni Çelik – yüzde 52,61
 • Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. – yüzde 12
 • Arı Finansal Kiralama A.Ş. – yüzde 9,96
 • Ahmet Çelik – yüzde 4,55
 • Diğer – yüzde 20,88 (fiili dolaşımdaki pay yüzde 30,84)

Sinpaş GYO hisselerinin çoğunluğuna sahip olan Avni Çelik kimdir kısaca göz atmakta fayda var.

Avni Çelik Kimdir?

Avni Çelik 1950 yılında Çorum Alaca’da dünyaya gelmiştir. İnşaat mühendisi olan Çelik 1974 yılında Sinpaş Yapı Endüstrisi ve Ticaret A.Ş.’yi kurmuştur. Pek çok farklı şirketin kurulmasında ve yönetiminde pay sahibi olan Avni Çelik hali hazırda Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Sinpaş GYO Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşmaktadır.

 • Avni Çelik – Yönetim Kurulu Başkanı
 • Ahmet Çelik – Yönetim Kurulu Başkan Vekili
 • Mahmut Sefa Çelik – Yönetim Kurulu Üyesi
 • Fatih Kıvanç – Yönetim Kurulu Üyesi
 • Osman Nuri İnceöz – Yönetim Kurulu Bağımsız Üyesi
 • Bekir Uzun – Yönetim Kurulu Bağımsız Üyesi

Sinpaş GYO yan kuruluşları, bağlı ortaklıkları ve finansal duran varlıkları ile Sinpaş GYO’nun bahse konu şirketlerin sermayelerinde sahibi olduğu pay aşağıdaki gibidir:

Samandıra Mobilya Sanayi ve Ticaret A.Ş Ana Sözleşmesindeki Faaliyetler 100
S.S Modern Bursa Konut Yapı Kooperatifi Gayrimenkul Sektörü 99,375
Sinpaş Co. Gayrimenkul Sektörü 100
Boğaziçi Eğitim Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. Eğitim Hizmetleri 15,24
Güney Marmaris Otel Yönetimleri ve Hizmetleri A.Ş. Otel Yönetim Hizmetleri 100
Etkinsürekli İhracat Lojistik ve Ticaret A.Ş. Seramik Sıhhi Ürünlerin İmalatı 97,29

Sinpaş GYO Hissesi SNGYO Hisse Performansı Nasıl?

Borsa İstanbul’da (BIST) Ana Pazar’da işlem gören Sinpaş GYO hissesinin değeri 2016 yılı başında 0,6 lira seviyelerinde bulunuyordu. 2020 yılı başına kadar dar bantta aşağı ve yukarı yönlü hareket eden SNGYO 2020 yılına 1 lira düzeyinden girmiştir. Akabinde tırmanış sürecine giren SNGYO Ocak 2020’de 1,5 liranın üzerine çıksa da bu seviyede tutunamayarak bir miktar gerilemiş ve 2020 yılı yaz aylarına kadar 0,8 lira ile 1,5 lira aralığında gidip gelmiştir.

Esas tırmanışına 2020’nin sonbaharında başlayan SNGYO; Eylül ayında 2 lira seviyesine geldikten sonra Ekim ayında 3 lira ve Kasım ayında da 4 lira düzeyine ulaşmıştır. 2020 yılını 4,18 lira noktasında kapatan Sinpaş GYO hisseleri; 2021 yılının ilk işlem gününde (4 Ocak 2021) 4,19 liradan işlem görmektedir. SNGYO hissesinin son 52 haftalık verileri incelendiğinde hissenin kayıtlara geçen en düşük değerinin 0,76 lira ve en yüksek değerinin de 4,45 lira olduğu görülmektedir. SNGYO 2021 yılı performansı yatırımcılar ve piyasa paydaşları tarafından merakla takip edilmektedir.

Sinpaş GYO Haberleri KAP ve İletişim Bilgileri

Borsaya kote durumdaki Sinpaş GYO şirket hakkındaki gelişmeleri KAP’a (Kamuyu Aydınlatma Platformu) bildirmektedir. Sinpaş haberleri KAP bildirimleri üzerinden takip edilebileceği gibi; ulusal medya (TV, radyo, gazete, sair mecmua vb.) ve Sinpaş resmi internet sitesinde yer alan “Basın Odası” sekmesi altından da firma hakkındaki gelişmeler ve haberler takip edilebilir. Sinpaş GYO iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir:

 • Sinpaş GYO Adres: Sinpaş Plaza Barboros Bulvarı Yenidoğan Sok. No:36 34349 Darphane – Beşiktaş İSTANBUL TÜRKİYE
 • Sinpaş GYO Müşteri Hizmetleri: 444 1 974
 • Sinpaş GYO Telefon: 0 212 310 27 00 (pbx)

Sinpaş GYO resmi web sitesi: https://www.sinpas.com.tr/