Schufa Nedir Almanca Schufa Ne Demek? Schufa Bilgileri Düzeltme

Schufa Nedir Almanca Schufa Ne Demek? Schufa Bilgileri Düzeltme

18 Mart 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Schufa özellikle Almanya’da yaşayan gurbetçiler için çok önemli bir terim. Nasıl ki her insanın bir geçmişi bulunuyor, Schufa da insanların ekonomik geçmişlerinin, ödeme alışkanlıklarının, borçlarının ve ekonomik güçlerinin kayıt altında tutulduğu bir yapılanma. Schufa nedir Almanca Schufa ne demek? Schufa bilgi bankası olarak 1927 yılında Almanya’da kurulmuştur. Schufa’nın karşılığı Türkiye’deki Kredi Kayıt Bürosu (KKB) veya Findeks olarak verilebilir. Schufa ne demek sorusunun kısa ve net cevabı olarak; kişilerin Almanya’daki ekonomik karnelerini bildiren kuruluştur denilebilir. Schufa hakkında aklınıza takılan pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Schufa Nedir Almanca Schufa Ne Demek? Schufa Geçmişi Nedir?

Schufa kişilerin ekonomik karnelerini belirten bir terimdir. Schufa alt yapısı sayesinde Almanya’da bankalar, finansal kuruluşlar, telefon şirketleri, GSM operatörleri ve Schufa’ya kayıtlı yaklaşık 5000 şirket insanların ekonomik geçmişleri ve ödeme alışkanlıkları hakkında bilgi edinmektedir. Schufa bir bilgi bankasıdır. İnsanların ekonomik bilgileri Schufa’da kayıt altına alınmaktadır.

Bir kişi herhangi bir bankaya ya da şirkete karşı olan borcunu ödemediyse bu kişi hakkında Schufa kaydı oluşturulmaktadır. Schufa kaydının oluşmasından sonra kişinin ekonomik karnesi kötü etkilenmiş demektir. Bu noktanın akabinde kişinin Almanya genelinde bir sözleşme yapması, kredi kullanması vb. bir ekonomik faaliyette bulunması Schufa geçmişi nedeniyle daha zor olmaktadır.

Schufa puanı her bir kişi için azami 100 olarak kabul edilmektedir. 100 puan üzerinden kişinin ekonomik durumu dikkate alınarak yapılan değerlendirme neticesinde olumsuz bir gelişme gözlenirse Schufa Scoring azalmaktadır. Schufa puanı nasıl belirlenir, Schufa puanı neden düşer ya da Schufa puanı nasıl yükseltilir gibi sorularınızın cevabına buradan göz atabilirsiniz.

Schufa Bilgilerim Yanlış! Schufa Bilgileri Nasıl Düzeltilir?

Schufa’da her bir kişi için çeşitli kişisel bilgiler tutulmaktadır. Bu bilgiler çoğu zaman doğru olmakla birlikte Schufa’nın da hatalı kayıtlarının olduğu bilinmektedir. Kişilerin isim, soy isim, adres vb. gibi kişisel bilgilerinin bulunduğu Schufa’da bulunan bilgilerde yanlışlık var ise bu bilgiler mutlaka düzeltilmelidir. Schufa’da bulunan bilgilerin düzeltilmesi için kuruma düzeltme dilekçesi gönderilmesi gerekmektedir. Zira Schufa’da yer alan yanlış bilgiler kişinin ekonomik karnesi olarak da adlandırılabilecek “Schufa-Auskunft” yani kredibilite referansı notunun gerçeğe aykırı şekilde oluşmasına neden olabilmektedir.

Bunun daha da kötüsü, kişisel bilgilerde yaşanan fahiş bir hata neticesinde kişiler aslında hiç yapmadıkları bir borçtan sorumlu tutulabilirler. Bu nedenle kişisel bilgilerde, yahut bor. Bilgilerinde Schufa’da görülen bir yanlışlık kuruma gönderilen iadeli taahhütlü bir mektup ile düzeltilmelidir. Bu kapsamda Schufa’ya gönderilecek mektup içerisinde düzeltilmesi istenilen bilgiye dair resmi ve doğru bir belge sunmak önem arz etmektedir. Doğru bilgiyi gösterir belge Schufa’ya gönderildiğinde kişi hakkında Schufa’da tutulan yanlış kayıt da kısa zaman içerisinde düzeltilecektir. Üstelik bahse konu yanlış bilgi düzeltilene kadar Schufa’daki yanlış bilgi blokelenecek ve diğer finans kuruluşları ile de paylaşılmayacaktır. Schufali kredi için göz atabileceğiniz Almanya kredi seçenekleri arasında İşbank anında kredi ürünü hakkında da buradan detaylı bilgi sahibi olarak Schufalı kredi kullanabilirsiniz.