SASA ve GESAN Arasında 11 Milyon Dolarlık GES Anlaşması

SASA ve GESAN Arasında 11 Milyon Dolarlık GES Anlaşması

23 Haziran 2022 0 Yazar: Şerife Uslu

SASA ve GESAN arasında 11 milyon dolarlık GES anlaşması… Hisseleri Borsa İstanbul’da işlem görmekte olan SASA Polyester Sanayi Anonim Şirketi ile Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret Anonim Şirketi arasında bugün (23 Haziran 2022); SASA Polyester’in Adana merkez sahasındaki binalarının çatılarına anahtar teslim Çatı Öztüketim Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulması için anlaşma imzalandığı belirtildi. Söz konusu anlaşmanın bedelinin vergiler hariç 11.350.000 dolar olduğu deklare edildi. Haberimiz devamında sözleşmenin tarafı olan firmalardan yapılan açıklama detaylı şekilde yer almaktadır, incelenebilir. Ayrıca diğer hisse haberleri için de buraya göz atılabilir.

SASA ve GESAN Arasında 11 Milyon Dolarlık GES Anlaşması

SASA Polyester Sanayi Anonim Şirketi’nden konu hakkında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ Yönetim Kurulumuzun 16.02.2022 tarihli kararı doğrultusunda karbon ayak izimizi küçülterek Paris İklim Anlaşmasına (COP26) uyum sağlamak amacıyla, Adana merkez sahamızdaki binalarının çatılarına anahtar teslim Çatı Öztüketim Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulması için Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret A.Ş. ile 23.06.2022 tarihinde Mühendislik, Ekipman Tedarik, Kurulum ve İşletmeye Alma Sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme bedeli vergiler hariç 11.350.000 USD’dir (on bir milyon üç yüz elli bin Amerikan Doları).

Şirketimizin mevcut yıllık elektrik tüketiminin yaklaşık %4 ile %5’i aralığındaki miktarının söz konusu santralden karşılanması planlanmaktadır. ”

Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret Anonim Şirketi’nden ise konu hakkında aşağıdaki açıklama yapıldı:

“ Şirketimiz, SASA POLYSTER SANAYİ A.Ş.’nin Adana’da bulunan tesislerine, Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği’nin 5.1.ç maddesi kapsamında Çatı Öztüketim Güneş Enerjisi Santrali Anahtar Teslim yapılması hususunda ilgili firma ile 23/06/2022 tarihinde sözleşme imzalamıştır. Sözleşme bedeli vergiler hariç 11.350.000,USD’dir. (Onbirmilyonüçyüzellibin, Amerikan Doları) (Güncel baz USD/TL kuru ile sözleşme bedeli 196.922.500,-TL) ”