Polonya Para Birimi Polonya Zlotisi Polonya Euro Kullanıyor Mu?

Polonya Para Birimi Polonya Zlotisi Polonya Euro Kullanıyor Mu?

12 Nisan 2020 0 Yazar: Suat Bulut

Polonya Baltık Denizi’nin güneyinde Orta-Kuzey Avrupa ülkesidir. Polonya’nın başkenti Varşova’dır. Polonya 2004 yılında Avrupa Birliği’ne üye olmuştur. Bu gelişmenin akabinde Polonya’nın ekonomik durumunda belirgin seviyede artış gözlemlenmiştir. Polonya ekonomisi, Avrupa ortalamalarında yer almaktadır. Polonya para birimi ve Polonya ekonomisi hakkında Polonya Para Birimi Polonya Zlotisi Polonya Euro Kullanıyor Mu başlıklı yazımızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Polonya para birimi ve Polonya ekonomisi hakkında yazımızın devamında cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Polonya Para Birimi Nedir? Polonya Euro Mu Kullanıyor? Polonya Zilotisi Nedir? Polonya Zilotisi Hakkında! Polonya Zilotisi Sembolü Nedir? Polonya Zilotisi Kısaltması Nedir? Polonya Zilotisi Kodu Nedir? Polonya Zilotisi Kaç TL? Polonya Zilotisi Ne Kadar? Polonya Zilotisi Alt Birimi Nedir? Polonya Kuruşu Nedir? Polonya Zilotisi Banknotları Nelerdir? Polonya Zilotisi Banknotları! Polonya Zilotisi Madeni Parası Nedir? Polonya Zilotisi Madeni Paraları! Polonya’da Asgari Ücret Ne Kadar? Polonya’da Maaşlar Ne Kadar? Polonya’da Kişi Başı Gelir Ne Kadar? Polonya’da Enflasyon Oranı Kaç? Polonya Ne Zaman Euro’ya Geçecek?

Polonya Para Birimi Polonya Zlotisi Polonya Euro Kullanıyor Mu?

Polonya Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen Euro kullanmamaktadır. Euro bölgesi dahilinde olmayan Polonya para birimi Ziloti’dir. Polonya’da Euro resmi para birimi hüviyetinde değildir.

Polonya Zilotisi Nedir? Polonya Zilotisi Hakkında!

Ziloti Polonya’nın resmi para birimidir. Ziloti kelimesi Polonya dilinde “altın” demektir. Polonya Zilotisi de doğal olarak Polonya altını anlamına gelmektedir. Polonya Zilotisi tarihi yüzyıllarca önceye dayanmaktadır. Bununla birlikte Polonya Zilotisi, bugün kullanılan son halini 1995 yılında almıştır. 2004 yılında Avrupa Birliği’ne giren Polonya, buna rağmen para birimi konusunda gerekli şartları sağlayamadığı için Euro’yu resmi para birimi olarak kullanamamaktadır. Polonya Zilotisi orijinal dilinde “Polski złoty” olarak yazılır. Polonya Zilotisi İngilizcede ise “Polish złoty” olarak yazılmaktadır.

Polonya Zilotisi Sembolü Nedir? Polonya Zilotisi Kısaltması Nedir? Polonya Zilotisi Kodu Nedir?

Polonya Zilotisi sembolü “zł” olarak bilinir. Polonya Zilotisi uluslararası kodu PLN olarak yazılır. Polonya Zilotisi uluslararası numarası 985’tir. Polonya Zilotisi Polonya Ulusal Bankası tarafından basılmaktadır.

Polonya Zilotisi Kaç TL? Polonya Zilotisi Ne Kadar?

Polonya Zilotisi son dönemde Türk Lirası karşısında bir hayli değerlenmiştir. Güncel kurla 1 Polonya Zilotisi 1,62 Türk Lirası’na eşittir.

Polonya Zilotisi Alt Birimi Nedir? Polonya Kuruşu Nedir?

Polonya Zilotisi alt birimi “Grosz” olarak ifade edilir. Grosz Polonya Zilotisi’nin 100’de 1’ini ifade etmektedir. Polonya Zilotisi alt birimi olan Grosz’un sembolü ise “gr” olarak kayıtlarda yer almaktadır.

Polonya Zilotisi Banknotları Nelerdir? Polonya Zilotisi Banknotları!

Polonya Zilotisi banknotları aşağıdaki gibidir.

 • 10 Polonya Zilotisi
 • 20 Polonya Zilotisi
 • 50 Polonya Zilotisi
 • 100 Polonya Zilotisi
 • 200 Polonya Zilotisi
 • 500 Polonya Zilotisi

Polonya Zilotisi Madeni Parası Nedir? Polonya Zilotisi Madeni Paraları!

Polonya Zilotisi madeni paraları aşağıdaki gibidir.

 • 1 Grosz
 • 2 Grosz
 • 5 Grosz
 • 10 Grosz
 • 20 Grosz
 • 50 Grosz
 • 1 Polonya Zilotisi
 • 2 Polonya Zilotisi
 • 5 Polonya Zilotisi

Polonya’da Asgari Ücret Ne Kadar? Polonya’da Maaşlar Ne Kadar?

Polonya’da asgari ücret 480 Euro olarak uygulanmaktadır. Polonya’da ortalama maaşlar ise 700 Euro civarındadır.

Polonya’da Kişi Başı Gelir Ne Kadar? Polonya’da Enflasyon Oranı Kaç?

Polonya’da kişi başı gelir 16 bin dolar civarındadır. Polonya’da enflasyon oranı yüzde 2 dolaylarındadır.

Polonya Ne Zaman Euro’ya Geçecek?

Polonya Avrupa Birliği tarafından sunulan şartları yerine getirdikten sonra resmi para birimi olan Polonya Zilotisi’ni tedavülden kaldırarak Euro’ya geçecek. Polonya’nın resmi para birimi olarak Euro’ya geçmesinin 2022 yılından önce olamayacağı ön görülmektedir. Euro hakkında detaylı bilgi edinmek ve ECU nedir sorusuna cevap bulmak adına buraya göz atabilirsiniz.