Paseu Kaç Lot Düşer? T1 – T2 Bakiye Geçerli Mi?

Paseu Kaç Lot Düşer? T1 – T2 Bakiye Geçerli Mi?

3 Haziran 2023 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Pasifik Eurasia Lojistik Dış Ticaret Anonim Şirketi’nin halka arzı, geçtiğimiz hafta içi yayımlanan SPK bülteninde onaylandı. Şirketin halka arzı önümüzdeki hafta içerisinde gerçekleştirilecek talep toplama ile yapılacak. Paseu kodu ile talep toplayacak ve akabinde Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayacak olan şirketin halka arzına dair bilgiler; Paseu kaç lot düşer, talep toplama tarihleri ne zaman soruları başta olmak üzere içeriğimizde yer almaktadır. Ayrıca diğer halka arz hisse haberleri için de buraya göz atılabilir.

Paseu Halka Arz Bilgileri

Pasifik Eurasia Lojistik Dış Ticaret AŞ halka arzı için talep toplama tarihleri 6 – 7 Haziran (Salı – Çarşamba) olarak belirlendi. Şirketin toplam 34 milyon lotu halka arz edilecek. Paseu hisse başı 25 TL’den (iskonto oranı yüzde 50,10 olarak belirlendi –iskontosuz fiyat 50,07 TL) satılacak. A1 Capital liderliğinde halka arzı gerçekleştirilecek şirketin arzına, bütün aracı kurumlardan katılım sağlanabilecek.

Arz büyüklüğünün 850 milyon TL olması beklenen Pasifik Eurasia Lojistik Dış Ticaret Anonim Şirketi halka arzından elde edilen gelirin; yüzde 40’ı demiryolu tren işletmeciliği, yüzde 30’u terminal yatırımları, yüzde 20’si havayolu ve diğer yatırımlar ile yüzde 10’u da işletme sermayesi artırımı için kullanılacak.

Paseu Kaç Lot Düşer, T1 – T2 Bakiye Geçerli Mi? Bireysel Mi Kurumsal Mı Dağıtım?

Pasifik Eurasia Lojistik Dış Ticaret Anonim Şirketi’nin halka arzı için dağıtım yöntemi olarak bireysele eşit dağıtım yöntemi belirlenmiş duruma (kurumsala oransal).

Halka arz yöntemi bireysele eşit (kurumsala oransal) olduğu için t1 ve t2 bakiye geçerli değildir. Paseu arzına başvuru yapmak isteyen yatırımcıların, yatırımcı başına kaç lot hisse düşeceğine yönelik sorularına da katılımcı sayısı ile orantılı olarak şu şekilde cevap verilebilir:

  • Paseu arzına yaklaşık 1 milyon yatırımcı başvurursa, kişi başına yaklaşık 23 lot Paseu hissesi düşecektir.
  • Paseu arzına yaklaşık 1,5 milyon yatırımcı başvurursa, kişi başına yaklaşık 16 lot Paseu hissesi düşecektir.
  • Paseu arzına yaklaşık 2 milyon yatırımcı başvurursa, kişi başına yaklaşık 11 lot Paseu hissesi düşecektir.

Paseu Ne Zaman İşlem Görmeye Başlar?

Paseu hisse işlem tarihi ile ilgili olarak henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Bununla birlikte, Paseu hissenin 12 Haziran Pazartesi günü ile başlayan hafta itibariyle işlem görmeye başlaması ön görülmektedir.