Forte Kaç Lot Düşer? T1 – T2 Geçerli Mi?

Forte Kaç Lot Düşer? T1 – T2 Geçerli Mi?

3 Haziran 2023 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Forte Bilgi İletişim Teknolojileri ve Savunma Sanayi Anonim Şirketi, SPK’nın haftalık bülteninde halka arz onayı alan şirketler arasında yer aldı. Forte hisse kodu ile talep toplayacak ve ardından Borsa İstanbul’da aynı kodla işlem görmeye başlayacak olan şirketin halka arzına dair detaylar da netleşti. Forte kaç lot düşer, t1 – t2 bakiye geçerli mi ve halka arz tarihi ne zaman gibi sorular başta olmak üzere şirketin halka arzına dair bütün detaylar içeriğimizde yer almaktadır, incelenebilir. Ayrıca diğer halka arz hisse haberleri için de buraya göz atılabilir.

Forte Halka Arz Bilgileri

Forte Bilgi İletişim Teknolojileri ve Savunma Sanayi A.Ş. halka arzı için talep toplama tarihleri 8 – 9 Haziran (Perşembe – Cuma ) olarak belirlendi. Şirketin toplam 22 milyon lotu halka arz edilecek. Forte hisse başı 12,12 TL’den (iskonto oranı yüzde 23,60 olarak belirlendi –iskontosuz fiyat 15,87 TL) satılacak. İnfo Yatırım liderliğinde halka arzı gerçekleştirilecek şirketin arzına, bütün aracı kurumlardan katılım sağlanabilecek.

Arz büyüklüğünün 266 milyon 640 bin TL olması beklenen Forte Bilgi İletişim Teknolojileri ve Savunma Sanayi A.Ş. halka arzından elde edilen gelirin yüzde 35’i finansal borçların ödenmesinde, yüzde 35’i işletme sermayesinin artırılmasında, yüzde 20’si Ar-Ge yatırımlarının yapılmasında, yüzde 5’i yurt dışı ofis açılmasında ve yüzde 5’i de reorganizasyonda kullanılacak.

Forte Kaç Lot Düşer, T1 – T2 Bakiye Geçerli Mi? Bireysel Mi Kurumsal Mı Dağıtım?

Forte Bilgi İletişim Teknolojileri ve Savunma Sanayi A.Ş. halka arzı için dağıtım yöntemi olarak tamamen eşit dağıtım yöntemi belirlenmiş durumda. Dolayısıyla, başvuran her bir kişi, eşit sayıda (maksimum) hisse sahibi olacak. Halka arz yöntemi tamamen eşit olduğu için t1 ve t2 bakiye geçerli olacak. Forte arzına başvuru yapmak isteyen yatırımcıların, yatırımcı başına kaç lot hisse düşeceğine yönelik sorularına da katılımcı sayısı ile orantılı olarak şu şekilde cevap verilebilir:

  • Forte arzına yaklaşık 1 milyon yatırımcı başvurursa, kişi başına yaklaşık 22 lot Forte hissesi düşecektir.
  • Forte arzına yaklaşık 1,5 milyon yatırımcı başvurursa, kişi başına yaklaşık 15 lot Forte hissesi düşecektir.
  • Forte arzına yaklaşık 2 milyon yatırımcı başvurursa, kişi başına yaklaşık 11 lot Forte hissesi düşecektir.

Forte Ne Zaman İşlem Görmeye Başlar?

Forte hisse işlem tarihi ile ilgili olarak henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Bununla birlikte, Forte hissenin 12 Haziran Pazartesi günü ile başlayan hafta itibariyle işlem görmeye başlaması ön görülmektedir.