Motorlu Hasta Yatağı Özellikleri Nedir?

Motorlu Hasta Yatağı Özellikleri Nedir?

23 Mayıs 2022 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Hastalık süreci insanoğlunun en çok zorlandığı; hem fiziksel hem de ruhsal olarak yıprandığı bir dönemdir. Hastalık süreci yaşam boyu olabildiği gibi, uzun süreli ancak dönemsel de olabilir. Hastalık sürecinin hem fiziksel hem de ruhen en kolay ve rahat şekilde atlatılabilmesi için hastanın kullandığı yatak adeta “hayati öneme” haizdir. Hastanın kullandığı hasta yatağının fiziksel özelliklerine uygun olması ve fiziksel durumunu desteklemesi; bedenen rahat etmesinin yanı sıra ruhuna da yansımakta ve moralini yükseltmektedir. Moral durumunun hastalıkların iyileşme sürecindeki etkisi ise uzman doktorların da sıklıkla ifade etmesiyle birlikte herkesin malumudur. Bu nedenle hasta yatağı seçimi son derece dikkatli şekilde yapılmalıdır.

Hasta Yatağı Modelleri

Hasta yatakları kendi içerisinde pek çok alt modele ayrılmaktadır. Ana kategoride; hastane tipi hasta yatakları ve ev tipi hasta yatakları olarak ikiye ayrılan hasta yatakları kendi içerisinde özelliklerine göre değerlendirilmektedir. Örneğin motorlu hasta yatakları ve klasik hasta yatakları da başlıca hasta yatağı modelleri olarak sayılabilir. Bununla birlikte bu hasta yatağı çeşitleri de kendi içerisinde farklı modellere ayrılmaktadır.

Motorlu hasta yatağı; çift motorlu hasta yatakları, tek motorlu hasta yatakları ve dört motorlu hasta yatakları gibi farklı özellik ve donanımda olabilmektedir. Ayrıca motorlu şişme hasta yatağı, motorlu klozetli hasta yatağı da hastalar için özel olarak üretilmiş farklı ürünlerdir.

Klasik hasta yatakları ise; klasik hasta yatakları ve şişme hasta yatakları olarak değerlendirilebilir. Hastaların uzun süreli yatmalarına bağlı olarak vücutlarında fiziksel yaraların meydana gelmemesi adına hasta yatağı alırken çok dikkatli tercih yapmak gerekmektedir.

Hasta Yatağı Fiyatları

Hasta yatağı fiyatları, alınmak istenilen hasta yatağının modeline göre farklılık göstermektedir. Birbirinden farklı özellikte hasta yatakları olduğundan, bu noktada net fiyat vermek mümkün olmaz. Hastanın gereksinim duyduğu özelliklere göre değişmekle birlikte; şişme yatak fiyatları 500 TL’den başlayarak 10 bin TL’ye kadar çıkmaktadır.

Karyolalı ve motorlu hasta yatakları ise nispeten daha pahalı olup; yine hastanın gereksinimlerine bağlı olarak 2 bin TL ile 20 bin TL arasında ücretleri farklılık göstermektedir. Ayrıca fiyatlar piyasa koşullarına göre de değişmektedir. Net bilgi ilgili hasta yatağı satıcısı ile bire bir görüşmede yatak özelinde öğrenilebilmektedir.