Mogan Enerji Kimin? MOGAN Halka Arz Ne Zaman?

Mogan Enerji Kimin? MOGAN Halka Arz Ne Zaman?

19 Ekim 2023 0 Yazar: Şerife Uslu

Mogan Enerji Yatırım Holding A.Ş halka arz olmak için SPK’ya başvuran ve onay bekleyen şirketlerden biridir. Yenilenebilir enerji üretimi alanında faaliyet gösteren şirket hakkında merak edilenleri bu yazımızda derlemeye çalıştık. Mogan Enerji sahibi kim, halka arzı ne zaman, ne zaman kuruldu, ne iş yapar, MOGAN hisse kaç TL olacak ve benzeri gibi soruların cevaplarını içeriğin devamında bulabilirsiniz. Diğer hisse ve borsa haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Mogan Enerji Sahibi Kim, Ne Zaman Kuruldu?

Mogan Enerji Yatırım Holding A.Ş 1980 yılında kurulmuş olup günümüze değin enerji sektöründe uluslar arası çapta adından söz ettirmeyi başarmış bir enerji şirketidir. Yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren şirket jeotermal ve rüzgar enerji santrali alanlarında ülkemizin en çok yatırım yapan firmalarından biridir.

Mogan Enerji Bir Güriş Grup şirketidir. Güriş Holding 1958 yılında İdris Yamantürk tarafından kurulmuştur. Yamantürk 2022 yılında yönetimi oğullarına bıraktı, Müşfik Hamdi Yamantürk Güriş tarafından sorumlu oldu, sanayi grubu şirketlerinin başına ise Tevfik Yamantürk geçti.

Mogan Enerji Ne İş Yapar?

Mogan Enerji yenilenebilir enerji santrallerine yatırım yapmaktadır. Şirketin Jeotermal Enerji Santralleri, Hidroelektrik Enerji Santralleri ve Rüzgar Enerjisi Santralleri bulunmaktadır. Bu bakımdan Mogan Enerji, karbon emisyonu ticareti bakımından da önem arz etmektedir.

Şirket, Gold Standart, VSC (Verra), GCC gibi karbon sertifikalandırma standartları çerçevesinde; yenilenebilir enerji santralleri ile birlikte yıllık 1,3 milyon ton civarında karbon emisyonunu azaltarak çevrenin korunmasına yardımcı olmaktadır.

MOGAN Halka Arz Ne Zaman, Halka Arz Bilgileri Neler?

Mogan Enerji Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuruda bulunmuş ve halka arz için onay beklemektedir; henüz halka arz tarihi belli değildir.

Şirketin halka arz konsorsiyum lideri İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş olacaktır. Halka arzda 361.700.000 lot satılması planlanmaktadır. Bu lotların 180.850.000 adeti sermaye artırımı, kalanı ise eşit pay edilmiş şekilde Müşfik Hamdi Yamantürk ve Tevfik Yamantürk paylarıdır. Şirket halka arzdan elde edilecek olan gelirin yüzde 45’ini enerji sektöründe büyüme, yüzde 45’i finansal borçların azaltılması ve yüzde 10’unu da işletme sermayesi, şeklinde kullanmayı planlamaktadır.

Malka arzdan sonra şirketin halka açıklık oranı yüzde 7,5 olacaktır. Bu bilgiler Mogan Enerji taslak izahnamesinden derlenmiştir; henüz kesinleşmemiştir. Şirketin halka arzı onaylandığında yayımlanacak olan onaylı izahnamede arza ilişkin KESİN bilgiler yayımlanacaktır.

*Yukarıda yer alan bilgiler yalnızca haber verme amaçlı derlenmiştir. Asla yatırım tavsiyesi değildir!