MEKAG Kaç Lot Düşer? Meka Beton Talep Toplama Ne Zaman?

MEKAG Kaç Lot Düşer? Meka Beton Talep Toplama Ne Zaman?

29 Eylül 2023 0 Yazar: Şerife Uslu

Meka Beton halka arzı SPK tarafından onaylandı. Dün yayımlanan bültende Meka Beton Santralleri’nin halka arz edileceği duyuruldu. Biz de Mekag halka arzını duyan yatırımcıların merak ettiği Meka Beton talep toplama ne zaman, MEKAG kaç lot düşer, ne zaman işleme başlar, MEKAG halka arzı eşit mi oransal mı, Meka Beton kimin, ne iş yapar ve benzeri gibi soruları cevaplamaya çalıştık… Diğer hisse ve borsa haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Meka Beton Kimin ve Ne İş Yapar?

1987 yılında kurulmuş olan Meka Beton, agrega ve beton sektöründe faaliyet göstermektedir. MEKA, beton santralleri ve kırma/ eleme alanlarında hizmet veren ülkemizin öncü şirketlerindendir. Sektöründe Türkiye’nin lider firmalarından olan Meka, sağlamlık, profesyonellik,mühendislik ve tasarım gibi pek çok alanda kendini ispatlamıştır.

Halka arzına onayı ile yatırımcının ilgisini çeken Meka Beton ortaklık yapısı merak edilmektedir. Şirket hisselerinin 80%’i Mehmet Kaybal, 5%’i Sinan Kaybal, 5%’i Kerem Kaybal, 5%’i Selma Kaybal ve 5%’i Şener Köken’e aittir.

MEKAG Halka Arz Bilgileri!

Meka Beton halka arzı tamamen eşit dağıtım yöntemi ile gerçekleştirilecektir. 25 TL’den halka arz olacak Meka Beton, MEKAG kodu ile BİST Yıldız Pazar’da işlem görecektir. Şirketin toplamda 16.900.000 adet lotu halka arz edilecektir. Toplam arz büyüklüğü ise 422.500.000 TL’dir.

MEKAG Talep Toplama Ne Zaman?

Meka Beton talep toplama işleminin 5-6 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

MEKAG Kaç Lot Düşer?

MEKAG kaç lot verir sorusunun cevabı, halka arza katılım sayısına göre farklılık gösterecektir. Tahmini katılım sayısına göre birkaç örnek vermek gerekirse;

  • MEKAG arzına 2.200.000 katılım olursa 7- 8 lot
  • MEKAG arzına 2.700.000 katılım olursa 5- 6 lot
  • MEKAG arzına 3.100.000 katılım olursa 5 lot

MEKAG Halka Arz Geliri Kullanım Alanları!

Meka Beton halka arz gelirini aşağıdaki gibi kullanmayı planlamaktadır:

  • (%42-45) Yatırım harcamaları
  • (%42-45) İşletme sermayesi
  • (%5-8) Çatı GES kurulumu
  • (%5-8) AR-GE ve ÜR-GE

Mekag Ne Zaman İşleme Başlar?

Önümüzdeki hafta (4 ekim ile başlayan) talep toplaması öngörülen Meka Beton’un 11 Ekim Pazartesi ile başlayan hafta içerisinde işleme görmeye başlaması beklenmektedir.

*Yukarıda yer alan bilgiler yalnızca haber verme amaçlı derlenmiştir. Asla yatırım tavsiyesi değildir!