Makedonya Ekonomisi Nasıl? Makedonya Asgari Ücret 2020!

Makedonya Ekonomisi Nasıl? Makedonya Asgari Ücret 2020!

18 Aralık 2019 0 Yazar: Emine Zaman

Makedonya 1991 yılında Yugoslavya’dan bağımsızlığını ilan ettiyse de uluslararası kuruluşlar tarafından bağımsızlığının tanınması 1993 yılını bulmuştur. Bununla birlikte Makedonya üzerindeki tartışmalar son bulmamış; Yunanistan’ın talepleri doğrultusunda 12 Haziran 2018 tarihinde Makedonya Hükümeti’nin de kabul etmesi ile ülkenin ismi Kuzey Makedonya olarak değiştirilmiştir. Hali hazırda kayıtlarda ülkenin resmi ismi Kuzey Makedonya olarak geçmektedir. Haberimiz detayında Makedonya ekonomisi nasıl sorusu hakkında bilgi verilecek ve Makedonya asgari ücret 2020 rakamı ile birlikte Makedonya işçi ücretleri, Makedonya ev kiraları ve Makedonya mühendis maaşları konusuna da değinilecektir.

Makedonya Ekonomisi Nasıl?

Makedonya ekonomisi 2000’li yılların başına kadar çok zor yıllardan geçmiştir. 2000’li yılların başından itibaren toparlanmaya başlayan Makedon ekonomisi bu kez de 2008 küresel ekonomik krizi ile sarsılmıştır. 2015 yılından bu yana 2008 krizinden sıyrılmaya başlayan ülke son yıllarda ekonomik olarak gelişme kaydetmektedir. Makedonya geçim kaynağı; Makedonya ekonomisi yüzde 60 seviyesinde hizmet sektöründen, yüzde 30 seviyesinde endüstri sektöründen ve yüzde 10 seviyesinde de tarım sektöründen müteşekkildir. Makedonya enflasyonu düşük olmakla birlikte, Makedonya işsizlik oranı yüksektir. 2016 yılında yüzde 25 seviyesinde olan Makedonya işsizlik seviyesi şu anda yüzde 17’nin altına gerilemiştir ve her yıl düşmeye de devam etmektedir. Makedonya ekonomisine dair bazı rakamlar aşağıdaki gibidir. Makedon parası Makedon Dinarı hakkında detaylı bilgi buradan edinilebilir.

  • Makedonya GSYİH Yıllık Büyüme Hızı yüzde 3.6
  • Makedonya İşsizlik Oranı yüzde 17.1
  • Makedonya Enflasyon Oranı yüzde 0.1
  • Makedonya Faiz Oranı yüzde 2.25
  • Makedonya Ticari işlemler dengesi yüzde -220131
  • Makedonya Cari İşlemler yüzde 92.5
  • Makedonya Cari açık GSYİH oranı yüzde -0.3
  • Makedonya Devlet borcu GSYİH oranı yüzde 40.7
  • Makedonya Devlet bütçesi GSYİH oranı yüzde -1.8
  • Makedonya Gelir Vergi Oranı yüzde 10

Makedonya Asgari Ücret 2020! Makedonya Asgari Ücret Kaç Dinar 2020?

Makedonya’da asgari ücret her yıl peyder pey artırılmaktadır. 2013 yılında 200 Euro olan Makedonya aylık asgari ücret rakamı aradan geçen yıllarda düzenli olarak artarak 2019 yılında 290 Euro seviyesine ulaşmıştır. 2020 Makedonya asgari ücreti kaç dinar ve 2020 Makedonya asgari ücreti kaç Euro sorularının cevapları ise şu şekildedir.

Makedonya İşçi Ücretleri! Makedonya Mühendis Maaşları!

Makedonya işçi ücretleri 18500 Makedon Dinarı seviyesinden başlamaktadır. Ancak bu resmi rakam olup, Makedonya’nın kırsal kesimlerinde güncelik ya da yevmiye usulü daha düşük ücretlere çalışan işçilere de rastlanmaktadır. Makedonya işçi maaşları 300 Euro ile 400 Euro aralığında; işçinin özellikleri ve yaptığı işe ve Makedon kentine göre farklılık göstermektedir. Makedonya’da mühendis maaşları ise 350 Euro seviyesinden başlamaktadır. Mühendisin kalifiye özelliklerine ve sektörüne bağlı olarak bu rakam bin Euro seviyesine kadar çıkabilmektedir.

Makedonya Fiyatlar! Makedonya Ev Kiraları!

Makedonya Avrupa ülkelerine nazaran ucuz bir ülke sayılabilir. Ülkemiz ile karşılaştırıldığında ise Makedonya neredeyse bire bir özellik göstermektedir. Makedonya’da fiyatlar Türkiye ile ortalama olarak aynı seviyededir denilebilir. Makedonya’da ev kiraları 5 bin Makedon Dinarı ile 50 bin Makedon Dinarı aralığında değişmektedir. Bu da ortalama 75 Euro ile 900 Euro aralığı anlamına gelir ki; ev kiralarının bu denli geniş bir yelpazede konumlanmasının sebebi Makedonya’nın kırsal kesimleri ile kentsel kesimleri arasındaki farktan kaynaklanmaktadır. Üsküp para birimi, Üsküp parası, Üsküp Dinarı hakkında detaylı bilgi buradan edinilebilmektedir.