Litresi 100 Bin TL Olan Zeytinyağı!

Litresi 100 Bin TL Olan Zeytinyağı!

21 Ekim 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Ülkemizde yetişen zeytinlerden üretilen zeytinyağları Türkiye’nin en kıymetli ürünlerinden yalnızca biridir. Özellikle Ege Bölgesi’nde türlü zeytinyağları üretilmekte ve gerek yurt içi gerekse yurt dışı satışa sunulmaktadır. Muğla’nın Milas ilçesinde 3 bin yıllık Ata Ağacından toplanan zeytinlerden elde edilen zeytinyağları 2-3 Kasım 2019 tarihinde açık artırma usulü satışa sunulacak. Litresi 100 bin TL olan zeytinyağı satışından elde edilen gelir öğrencilerin eğitiminde kullanılacak.

Milas’ta Litresi 100 Bin TL Olan Zeytinyağı!

Muğla’nın Milas ilçesinde 3 bin yıllık geçmişi olduğu düşünülen ve “Ata” adı verilen zeytin ağacında yetişen zeytinler düzenlenen tören ile hasat edildi. Bir anıt niteliğinde olan bu ağaçtan toplanan zeytinler 2-3 Kasım’da gerçekleştirilecek olan 6. Milas Zeytin Hasat Şenliği kapsamında litresi 100 bin TL’den açık artırma usulü satışa sunulacak. Söz konusu açık artırmadan elde edilecek olan gelir ise öğrencilerin eğitimi için harcanacak. Yöresel kıyafetli kadınların ve protokol üyelerinin bulunduğu hasat töreninde toplanan zeytinler fabrikaya sıkıma gönderilmiş durumda.

Bilimsel araştırmalar neticesinde yapılan açıklamaya göre, Ata ağacının 3 bin 200 yıllık bir ömrü olduğu ve bu ağaçtan elde edilen yağın polifenol değerinin yüksek olduğu belirtilmiştir. Açıklamaya göre 2018 yılında Ata ağacından toplam 35 kilo zeytin elde edildiğini ve bu zeytinden 3 litre zeytinyağı elde edildiği belirtilmiştir. Geçen yıl bu zeytin yağının yarım litresi 30 bin TL’den satılmıştır. Bu yıl ise toplamda 90 kilo zeytin toplandığı belirtildi.

Yapılan açıklamalara göre Milas bölgesinde 120 adet kadar anıt zeytin ağacı bulunmakta ve bu anıt zeytin ağaçları turizme kazandırılmaya çalışılıyor. Girit adasında 3 bin 3 bin 500 yaşlarında bir anıt zeytin ağacı olduğu ve her yıl 50 bine yakın turistin bu ağacı görmek üzere Girit’e gittiği de yapılan açıklamalar arasındadır. Yapı Kredi şubesiz ihtiyaç kredisi için buraya göz atabilirsiniz.