Lihtenştayn Para Birimi Nedir Lihtenştayn Euro Mu Kullanıyor

Lihtenştayn Para Birimi Nedir Lihtenştayn Euro Mu Kullanıyor

18 Mart 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Dünyanın ve Avrupa’nın en küçük devletlerinden biri olan Lihtenştayn, Orta Avrupa’da Avusturya’nın batısında, İsviçre’nin doğusunda, her iki ülkenin sınırında 160 kilometre karelik torağa sahip bir ülkedir. Nüfusu 40 bin dolaylarında olan Lihtenştayn, yüzölçümü ve nüfus bakımından küçük olsa da ekonomik anlamda son derece refah bir ülkedir. Resmi adı Lihtenştayn Prensliği olarak geçer. Resmi dili Almanca’dır. Almanca’da ülke ismi Fürstentum Liechtenstein şeklindedir. Lihtenştayn Para Birimi Nedir Lihtenştayn Euro Mu Kullanıyor başlıklı yazımızın devamında Lihtenştayn ekonomisi ve Lihtenştayn para birimi hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Lihtenştayn ekonomisi ve Lihtenştayn para birimi hakkında yazımızın devamında cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Lihtenştayn Avrupa Birliği’ne Üye Mi? Lihtenştayn Ekonomisi Nasıl? Lihtenştayn Para Birimi Nedir? Lihtenştayn Euro Mu Kullanıyor? Lihtenştayn Kronu Nedir? Lihtenştayn Kronu Hakkında! Lihtenştayn Kronu Banknotu ve Lihtenştayn Madeni Paraları! Lihtenştayn’da Asgari Ücret Ne Kadar? Lihtenştayn’da Kişi Başı Gelir Ne Kadar? Lihtenştayn Ne Zaman İsviçre Frangı’na Geçti? Lihtenştayn Para Birimi İsviçre Frangı!

Lihtenştayn Avrupa Birliği’ne Üye Mi? Lihtenştayn Ekonomisi Nasıl?

Lihtenştayn Prensliği Avrupa Birliği’ne üye değildir. Lihtenştayn 40 bin civarlarındaki yerli nüfusunun yanı sıra binlerce yurtdışından çalışanı ülkesinde istihdam etmektedir. Lihtenştayn son derece güçlü bir ekonomiye sahiptir ve zengindir.

Lihtenştayn Para Birimi Nedir? Lihtenştayn Euro Mu Kullanıyor?

Lihtenştayn Avrupa Birliği’ne üye olmadığı gibi resmi para birimi olarak Euro da kullanmamaktadır. Lihtenştayn para birimi İsviçre Frangı’dır. Lihtenştayn uzun yıllardır batıdaki komşusu İsviçre’nin para birimini resmi para birimi olarak kabul etmiş ve kullanmaktadır. Euro, günlük hayatta kullanım alanına sahip olmasına rağmen ülkenin resmi para birimi arasında sayılmamaktadır.

Lihtenştayn Kronu Nedir? Lihtenştayn Kronu Hakkında!

Lihtenştayn Kronu, Lihtenştayn’ın 1898 ile 1921 yılları arasında kullandığı ulusal para birimidir. 23 yıl boyunca Kron kullanan Lihtenştayn, Kron’daki dalgalanma ve istikrarsızlık nedeniyle İsviçre Frangı’na geçmiştir. Orijinal ismi Liechtenstein Krone şekindedir.

Lihtenştayn Kronu Banknotu ve Lihtenştayn Madeni Paraları!

Lihtenştayn Kronu tedavüldeyken 1, 2, 5, 10 ve 20 kron banknotları basılmaktaydı. Bunun yanı sıra Lihtenştayn Kronu madeni para olarak gümüşten “heller” adı verilen kuruşlar basmaktaydı. O dönem tedavülde olan Lihtenştayn Heller’i 10, 20 ve 50 Heller olarak bilinir.

Lihtenştayn’da Asgari Ücret Ne Kadar? Lihtenştayn’da Kişi Başı Gelir Ne Kadar?

Lihtenştayn’da asgari ücret 3 bin Euro’dan fazladır. Ülke ekonomik olarak çok iyi durumdadır. Dünyanın en zengin devletleri arasında yer alır. Lihtenştayn’da kişi başı gelir 120 bin dolar civarlarındadır.

Lihtenştayn Ne Zaman İsviçre Frangı’na Geçti? Lihtenştayn Para Birimi İsviçre Frangı!

Lihtenştayn İsviçre Frangı kullanmaya 1921 yılında başlamıştır. Neredeyse 1 asırdır ülke İsviçre Frangı kullanmaya devam etmektedir. Lihtenştayn Para Birimi Nedir Lihtenştayn Euro Mu Kullanıyor haberi akabinde; İsviçre Frangı hakkında detaylı bilgi edinmek için buraya göz atabilirsiniz.