KRPLS: Koroplast Oransal Dağıtım Yöntemi İle Halka Arz Edilecek

KRPLS: Koroplast Oransal Dağıtım Yöntemi İle Halka Arz Edilecek

5 Temmuz 2022 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

KRPLS: Koroplast oransal dağıtım yöntemi ile halka arz edilecek… Koroplast Temizlik Ambalaj Ürünleri Sanayi ve Dış Ticaret Anonim Şirketi’nin halka arzına yönelik onay, geçtiğimiz hafta Perşembe günü yayımlanan SPK Bülteni’nde gelmişti. KRPLS kodu ile talep toplayacak ve ardından Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayacak olan şirketin halka arzında konsorsiyum liderliğini Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler Anonim Şirketi yapacak. Oransal dağıtım yöntemi ile gerçekleştirilecek halka arzda toplam 78,5 milyon lot satışa sunulacak. Haberimiz devamında KRPLS halka arzına dair detaylar yer almaktadır, incelenebilir. Ayrıca diğer hisse haberleri için de buraya göz atılabilir.

KRPLS: Koroplast Oransal Dağıtım Yöntemi İle Halka Arz Edilecek

Koroplast Temizlik Ambalaj Ürünleri Sanayi ve Dış Ticaret Anonim Şirketi’nin halka arzında konu edilecek hisseler şu şekilde:

  • Sermaye artırımı – 24.600.000 lot
  • Ortak satışı – 42.200.000 lot
  • Ek satış – 11.700.000 lot
  • Toplam
  • 78.500.000 lot

KRPLS hisse lot başına 4,68 TL’den halka arz edilecek ve bu fiyatın yüzde 25 iskontolu şekilde hesaplandığı onaylı izahnamede belirtilmiş durumda. Arzda satışa sunulan tüm hisselerin satılması durumunda arz büyüklüğü 367 milyon 380 bin TL olarak gerçekleşecek. Halka arz sonrasında şirketin halka açıklık oranı yüzde 45 seviyesinde olacak.

KRPLS: Koroplast Halka Arzında Kime Kaç Lot Ayrıldı?

KRPLS hisse halka arzında başvuruculara kaç lot düşeceği, arza olan ilgiye göre belli olacak. Arzda katılımcılara dağıtım oransal olarak şu şekilde yapılacak:

  • 8000 lota kadar (8000 lot dahil) başvuran yurt içi bireysel yatırımcılara yüzde 25 pay ayrıldı
  • 8001 lot ve üzeri başvuran yurt içi bireysel yatırımcılara da yüzde 25 pay ayrıldı
  • Yurt içi kurumsal yatırımcılara yüzde 40 pay ayrıldı.
  • Yurt dışı kurumsal yatırımcılara ise yüzde 10 pay ayrıldı.

KRPLS Talep Toplama Ne Zaman?

Koroplast halka arzında talep toplama tarihleri 20 – 21 ve 22 Temmuz Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri olarak belirlenmiş durumda. Halka arzda oransal dağıtım yöntemi kullanılacağı için T1 ve T2 bakiye ile halka arza katılmak mümkün değil.

Halka arz sonrasında 1 yıl süre ile yeni hisse satılmayacağı da şirket tarafından taahhüt edilmiş. Ayrıca halka arzda elde edilen gelirin yüzde 25’i ile fiyat istikrarının planlandığı da kamuoyuna deklare edilmiş durumda.

KRPLS Ne Zaman İşleme Başlayacak?

Koroplast hissesi KRPLS işlem tarihine dair resmi bir açıklama yapılmış değil. Bununla birlikte, oransal dağıtım yöntemi ile halka arz edilen hisselerin, eşit dağıtım yöntemi ile halka arz edilen hisselere nazaran daha geç Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladığı biliniyor. KRPLS’nin borsada işlem görmeye başlaması 1 Ağustos Pazartesi gününü bulabilir.