Kredili Mevduat Hesabı Kullanmak Cazip Mi, Caiz Mi?

Kredili Mevduat Hesabı Kullanmak Cazip Mi, Caiz Mi?

2 Mayıs 2020 3 Yazar: Emine Zaman

Bankacılık ürünü olarak vatandaşlara sunulan önemli hizmetlerden biri konumundaki kredili mevduat hesapları dünyada milyarlarca, ülkemizde ise milyonlarca insan tarafından kullanılıyor. Peki kredili mevduat hesabı kullanmak ne kadar maddi olarak akılcı bir yöntem mi?

Kredili Mevduat Hesabı Nedir? KMH Faiz Oranı Ne Kadar?

Kredili mevduat hesapları kapsamında vatandaşa sunulan limitler, vatandaş tarafından “ek hesap, avans hesap, eksi hesap, eksi bakiye vb.” gibi isimlerle nitelenebiliyor. Kredili mevduat hesapları bankadan bankaya isim değiştirse de çok büyük oranda aynı özellikleri bünyesinde barındırıyor. Kısa vadeli olarak nakit ihtiyacının giderilmesinin amaçlandığı KMH’lere vatandaşlar yoğun olarak rağbet göstermekte. Oysa kredili mevduat hesabı faiz oranları dönemsel olarak değişmekle birlikte; ortalama bir ihtiyaç kredisi faiz oranının neredeyse iki katı seviyesindedir. Esnek hesap olarak da bilinen bu bankacılık ürünü hakkında daha detaylı bilgi için buraya da göz atabilirsiniz.

Kredili Mevduat Hesabı Yerine Düşük Faiz Oranlı Kredi Çekilebilir!

Kredili mevduat hesabının her daim müşterinin vadesiz hesabına tanımlı olarak açık kalması müşterinin 7 gün 24 saat nakde ulaşabilmesi açısından önemli ve faydalı bir durumdur. Bununla birlikte maliyet bakımından incelendiğinde, kredili mevduat hesabından nakit kullanmak yerine, düşük faiz oranlı ihtiyaç kredisi kullanmak daha akılcı bir yöntem olacaktır. Kredili mevduat hesapları, ancak acil nakit ihtiyacı hissedildiğinde ve ihtiyaç kredisi kullanılamayacak durumda olunduğunda tercih edilmelidir. Bu durumda da en kısa sürede kullanılan meblağ yeniden yatırılmalıdır. Zira kredili mevduat hesaplarından kullanılan tutarlar, müşteri tarafından kullanıldıkları gün kadar faize tabi olurlar ve ücretlendirme zamanla doğru orantılı olarak artış gösterir.

KMH Avantajı Nedir? Avans Hesap Ne İşe Yarar?

KMH  kişinin acil nakit ihtiyacı hissetmesi durumunda hazırda bulunan bir kredi gibi olduğu için pek çok müşteri tarafından tercih edilmektedir. Buna ek olarak; elektrik, su, doğalgaz, internet ve telefon gibi faturalarını düzenli şekilde ödemek ve bunları aklında tutmak istemeyen müşteriler de avans hesap kullanmaktadır. Avans hesap tanımlı hesaba verilen fatura otomatik ödeme talimatları sayesinde; müşterinin vadesiz hesabında nakit bulunmasa dahi avans hesap bakiyesinden faturaları ödenmektedir. Bu sayede istenmeyen durumlarla karşılaşılmaz, faturalar zamanında ödenir ve elektrik kesilmesi ya da su kesilmesi gibi durumlarla karşılaşılmaz. Buna ek olarak kesilmeden kaynaklı oluşabilecek açma-kapama ücreti gibi ek maliyetlerden de kaçınılmış olunur. Esnek hesap olarak da bilinen bu bankacılık ürünü hakkında daha detaylı bilgi için buraya da göz atabilirsiniz.

Kredili Mevduat Hesabı Caiz Mi? Avans Hesap Faizi Var Mı?

Avans hesap, müşteri hesabına tanımlı olsa dahi kullanılmadığında herhangi bir ücrete tabi değildir. Kredili mevduat hesabına faiz ya da masraf yansıması ancak müşterinin bu hesaptan kullanım yapması ile mümkündür. Kredili mevduat hesabı caiz mi gibi sorular karşısında da bu konuda; kredili mevduat hesabının herhangi bir kredi ürününden dini bakımdan bir farkı olmadığı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından deklare edilmiştir.