Kredi Kartı Kullanma Rehberi: Nelere Dikkat Edilmeli?

Kredi Kartı Kullanma Rehberi: Nelere Dikkat Edilmeli?

26 Ekim 2017 2 Yazar: Emine Zaman

Türkiye’de pek çok kişi kredi kartı kullanmakta. “Pek çok kişi” tanımını biraz açmamız gerekirse hemen hemen her 5 yetişkin kişiden 2’si kredi kartı kullanıyor. Yani bu da yaklaşık yüzde 40’lık bir orana tekabül ediyor. Görüldüğü üzere kredi kartı kullanım oranı epey yüksek. Peki kredi kartı kartı kullanırken nelere dikkat edilmeli? Kredi kartı kullanma sakıncası var mıdır? Yahut kart borçlarıyla başa çıkamıyorum, ne yapmalıyım? Sorularının cevabını merak ediyorsanız, cevaplar yazımızda…

Kredi kartı kullanırken öncelikle dikkat edilmesi gereken kartın limitidir. Maaşınıza göre bir kredi kartı limiti belirlemeniz geri ödemelerinizi yapabilmeniz açısından önem arz etmektedir. Bankalar kredi kartı limitlerini müşteri bilgisi olmadan yükseltebilmektedirler. Aylık ödeyebileceğinizden daha fazla limitli bir kartınız varsa limiti düşürmeniz tavsiye edilmektedir.

Kredi Kartı Kullanma

Yapılan araştırmalara göre kredi kartı borçlarını ödeyemeyen müşterilerin, söz konusu kart borcunu farklı bir bankadan temin ettikleri kredi kartı ile kapattıkları gözlemlenmiştir. Bu şekilde birkaç banka arasında borçlarını kendi kendine çevirmeye çalışan müşteri, geri dönüşü olmayan bir borç sarmalına girmektedir. Bu, insanları maddi ve manevi açıdan yıpratan bir durumdur ki, uzmanlara göre kredi kartı borcunu kapatmak için farklı bankalardan yeni kartlar temin etmek pek akıllıca bir hamle değildir.

Kredi kartı kullanılırken dikkat edilmesi gereken bir husus da kart şifresinin kimseye bildirilmemesidir. Kart şifresi özeldir ve kart sahibi dışında kimseye bildirilmemelidir. Kredi kartınızı kaybettiyseniz derhal bankanız ile temasa geçip kartınızın kaybolduğunu bildirmelisiniz.

Uzmanlar kredi kartı ödemelerinizi rahat yapmak istiyorsanız, ihtiyacınızdan fazlasını harcamamanız gerektiğini belirtmektedirler. Şimdiye kadar fazla harcamış ve borçlarınız artmış olabilir. Bu durumda bankaların transfer kredilerinden faydalanarak borçlarınızı kapatabilirsiniz. Bankaların borç transfer kredilerine göz atmak için burayı ziyaret edebilirsiniz.