KOSGEB’ten 175 Baz Puan Faiz İndirimi!

KOSGEB’ten 175 Baz Puan Faiz İndirimi!

20 Kasım 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Finansman Destek Programı kapsamında KOSGEB’ten 175 baz puan faiz indirimi geldi. KOBİ’lere yönelik olarak yapılan bu çalışmayla ilgili açıklama yapan Bakan Mustafa Varank, küçük ve orta ölçekli işletmelerin 15 bin TL’ye kadar olan finansman ihtiyaçlarını uygun maliyetlerle karşılayabileceklerini söyledi.

175 Baz Puan Faiz İndirimi İle KOBİ’ler Daha Az Maliyetle Kredi Kullanabilecek!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptığı açıklamada KOBİ’lerin (küçük ve orta ölçekli işletmeler) kolay bir şekilde finansmana erişimlerini sağlayacak yenilikler gerçekleştirildiğini söyledi. Varank, Kredi Garanti Fonu ile gerekli protokollerin imzalanarak KOBİ Finansman Destek Programı’nı hayata geçirdiklerini duyurdu. Söz konusu program kapsamında KOSGEB’in finansman desteğinden faydalanmak isteyen ya da faydalanan geleneksel girişimciye 50 bin Türk Lirası’na kadar finansman imkanı sunulduğunu açıklayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı, stratejik ve öncelikli sektörlerde faaliyet gösteren işletmelere ise 500 bin Türk Lirası’na kadar kredi imkanı sunulduğunu belirtti.

Bakan Mustafa Varank piyasa koşulları gereğince KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştırmak adına KOSGEB’in hali hazırda bankalarla olan anlaşma koşullarında değişiklik yapıldığını belirterek, bu kapsamda KOSGEB’in bankalarla anlaşarak faiz oranlarını revize ettiğini söyledi. KOSGEB yaptığı bu anlaşma ile Finansman Destek Programı kapsamında uygulanan faiz oranını 175 baz puan aşağı çekerek KOBİ’lerin avantajlı koşullar ve daha az maliyet ile kredi kullanmasını sağlamıştır.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açıklamasına göre 2019 yılında yaklaşık 700 KOBİ 220 milyon Türk Lirası seviyesinde kaynaktan faydalanmıştır. Mustafa Varank, KOSGEB aracılığı ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin AR-GE bilincinin yaygınlaştırılması ve kapasitelerin artırılması  için çeşitli programlar yürüttüklerini deklare etti.

Dijital Dönüşüm Merkezleri’ne seçilen KOBİ’ler ve Dijital Dönüşüm Merkezleri hakkında merak ettikleriniz için buraya göz atabilirsiniz.