Neden Katılım Bankası Faizsiz Bankacılık Nedir?

Neden Katılım Bankası Faizsiz Bankacılık Nedir?

9 Mart 2020 0 Yazar: Şerife Uslu

İslam’da faiz haramdır. Allah, insanlara faizi haram kılmıştır. Bununla ilgili Kur-anı Kerim’de pek çok ayet bulunmaktadır. Bu nedenle İslam dinine mensup kişiler faizli bankacılık yapan finans kuruluşları ile çalışmamak konusunda hassasiyet gösterebilmektedirler. Bu hassasiyetlere uygun olarak bankacılık faaliyeti yürütmek amacıyla yola çıkan bankalara katılım bankacılığı denilmektedir. Katılım bankacılığı ve faizsiz bankacılık ile ilgili sorular ve cevapları Neden Katılım Bankası Faizsiz Bankacılık Nedir başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Neden Katılım Bankası Faizsiz Bankacılık Nedir?

Makalemizin devamında cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır: Ülkemizde kaç katılım bankası bulunmaktadır? Ülkemizdeki katılım bankaları hangileridir? Faizsiz bankacılık sisteminin dünyada örnekleri var mıdır? Katılım Bankalarının ülke ekonomisine katkıları nelerdir? Katılım Bankalarındaki param güvence altında mı? Katılım Bankalarındaki mevduata devlet garantisi var mı? Katılım Bankacılığı riskleri nelerdir? Katılım Bankaları bankalar yasasına tabi midir? Faiz ile kâr payının farkı nedir? Katılım Bankacılığı müşterileri kimlerdir? Faizsiz Bankacılık müşterileri kimlerdir? Katılım Bankacılığında kâr dağıtımı nasıl yapılıyor?

Ülkemizde Kaç Katılım Bankası Bulunmaktadır? Faizsiz Bankalar 2020!

Ülkemizde 5 katılım bankası bulunmaktadır. Ülkemizdeki katılım bankaları; Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası ve Ziraat Katılım Bankası’dır.

Faizsiz Bankacılık Sisteminin Dünyada Örnekleri Var Mıdır?

Faizsiz bankacılık sisteminin dünyada da pek çok örneği bulunmaktadır. Çoğunluğu Müslüman halkların yaşadığı ülkelerde olmak üzere, dünyada 100’den fazla faizsiz bankacılık yapan katılım bankası bulunmaktadır.

Katılım Bankalarının Ülke Ekonomisine Katkıları Nelerdir?

Katılım bankaları sayesinde, faiz hassasiyeti nedeniyle kayıt içine alınmayan para kayıt içine dahil edilmiş olur. Bu meblağ mevduat sahibine fayda sağlarken, aynı zamanda reel sektöre de finansman olarak verilmiş olur. Bu sayede ekonomik kalkınma ve büyümeye destek olur, işsizliği azaltır. Vergilendirildiği için kamu maliyesini de doğrudan destekler.

Katılım Bankalarındaki Param Güvence Altında Mı? Katılım Bankalarındaki Mevduata Devlet Garantisi Var Mı?

Katılım bankaları da ülkemiz bankacılık sektörünün aktörlerindendir. Dolayısıyla katılım bankalarındaki mevduatların da 100 bin Türk Lirası’na kadar olan kısmı devlet güvencesi altındadır.

Katılım Bankacılığı Riskleri Nelerdir? Katılım Bankaları Bankalar Yasasına Tabi Mi?

Katılım Bankaları da bankalar yasasına tabiidir. Hak ve sorumluluk bakımından diğer bankalar ile faizsiz bankacılık yapan katılım bankaları arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Faizsiz bankacılık yapan katılım bankalarının vatandaş açısından herhangi bir riski bulunmamaktadır.

Faiz ile Kâr Payının Farkı Nedir?

Faiz getirmesi için bankaya yatırılan mevduatın vade sonunda kaç lira kazanç sağlayacağı bellidir. Bu tutar değişiklik gösteremez. Kar payında ise bankalar kazanç garantisi vermez. Vade sonunda katılım hesabındaki tutar ile finanse edilmiş proje kar elde etmezse katılma hesabının kazanç sağlamama olasılığı da bulunmaktadır. Faiz ve kar payı ile; vadeli hesap ile katılma hesabı arasında temel fark budur. Katılma hesabı caiz mi yazımıza da buradan göz atabilirsiniz.

Katılım Bankacılığı Müşterileri Kimlerdir? Faizsiz Bankacılık Müşterileri Kimlerdir?

Katılma hesabının çok geniş bir skalada portföyü bulunmaktadır. Özellikle faiz hassasiyeti bulunan müşteriler katılım bankalarını ve faizsiz bankacılığı tercih etmektedirler.

Katılım Bankacılığında Kâr Dağıtımı Nasıl Yapılıyor?

Katılım bankacılığında bankanın belirlediği ve müşterice kabul edilen oranlar üzerinden, tayin edilen vade sonunda elde edilen kara, ya da zarara göre dağıtım yapılmaktadır. Örneğin bankaya 100 bin Türk Lirası’nı 1 yıl vade ile yatıran ve vade sonunda 90’a 10 şeklinde kar payı tayin edilen bir durumda; vade sona erdiğinde 10 bin Türk Lirası kar elde edilmişse bunun 9 bin Türk Lirası müşteriye, bin Türk Lirası ise bankaya kalmaktadır.