Karadağ Para Birimi Nedir 2021 Karadağ Pahalı Mı?

Karadağ Para Birimi Nedir 2021 Karadağ Pahalı Mı?

28 Mart 2020 0 Yazar: Suat Bulut

Karadağ Avrupa’da küçük bir ülke. Dar bir coğrafyada nispeten az nüfusu ile huzurlu bir yer. Avrupa’da Kosova ile birlikte en son bağımsızlık ilan eden devletlerden biri. 2006 yılında yapılan referandum sonucunda bağımsızlığını ilan eden Karadağ, 2008 yılında bağımsızlığını ilan eden Kosova’dan sonra Avrupa’nın son kurulan devleti konumunda. Bu yazımızda Karadağ Para Birimi Nedir 2021 Karadağ Pahalı Mı soruları başta olmak üzere kısaca Karadağ ekonomisini inceleyeceğiz. Euro tahmini 2021-2022 için de buraya göz atabilirsiniz.

Karadağ ekonomisi hakkında yazımızda cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Kısaca Karadağ Tarihi! Karadağ para Birimi Nedir? Karadağ Euro Mu Kullanıyor? Karadağ’da Asgari Ücret Ne Kadar? Karadağ Asgari Ücret Miktarı! Karadağ’da Ortalama Maaşlar Ne Kadar? Karadağ’da Maaşlar! Karadağ’da Çalışma İzni Alabilir Miyim? Karadağ Çalışma İzni Nasıl Alınır? Karadağ’da Oturma İzni Alabilir Miyim? Karadağ Oturma İzni Nasıl Alınır? Karadağ Avrupa Birliği Üyesi Mi? Karadağ’da Kişi Başı Gelir Ne Kadar? Karadağ GSYH!

Kısaca Karadağ Tarihi!

Karadağ 1900’lü yıllara kadar Osmanlı hakimiyetinde olan bir bölgedir. Akabinde Sırbistan Krallığı tarafından yönetilmiştir. 2006 yılından önce Sırbistan-Karadağ şeklinde bir cumhuriyet şekli oluşturulmuştur. 2006 yılında yapılan referandum sonucunda yüzde 53 evet oyu ile Karadağ bağımsızlığını ilan etmiştir.

Karadağ Para Birimi Nedir? Karadağ Euro Mu Kullanıyor?

Karadağ para birimi olarak Euro kullanmaktadır. Bununla birlikte Karadağ Eurozone’a dahil değildir. Yani Karadağ Euro Bölgesi’nde resmi olarak yer almasa dahi tek taraflı olarak Euro kullanma kararı almıştır.

Karadağ Para Birimi Nedir 2021 Karadağ Pahalı Mı?

Karadağ’da Asgari Ücret Ne Kadar? Karadağ Asgari Ücret Miktarı!

Karadağ’da asgari ücret 240 Euro dolaylarında uygulanmaktadır. Karadağ Türkiye’ye nispeten daha ucuz bir ülkedir denilebilir.

Karadağ’da Ortalama Maaşlar Ne Kadar? Karadağ’da Maaşlar!

Karadağ’da ortalama maaşlar 300-350 Euro dolaylarında uygulanmaktadır.

Karadağ’da Çalışma İzni Alabilir Miyim? Karadağ Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Karadağ şirket kuranlara çalışma izni vermektedir. Bunun için Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin vatandaşı olma şartı aranmamaktadır. Yani bir Türk de Karadağ’da iş kurarak çalışma izni alabilmektedir.

Karadağ’da Oturma İzni Alabilir Miyim? Karadağ Oturma İzni Nasıl Alınır?

Karadağ, ülkesinde ev alanlara oturma izni veriyor. Karadağ’da oturma izni almak için bu ülkede bir ev sahibi olmak yeterli.

Karadağ Avrupa Birliği Üyesi Mi?

Karadağ Avrupa Birliği üyesi değildir. Bununla birlikte Avrupa Birliği üyesi olma yolunda çalışmalarını sürdürmektedir. Avrupa Birliği ile Karadağ arasındaki 35 faslın 31’i tamamlanmıştır. Kalan 4 faslın 2025 yılına kadar tamamlanması ve Karadağ’ın 2025 yılında Avrupa Birliği üyesi olması ön görülmektedir. Finlandiya Markkası hakkında detaylı bilgi edinmek için buraya göz atabilirsiniz.

Karadağ’da Kişi Başı Gelir Ne Kadar? Karadağ GSYH!

Karadağ’da kişi başı gelir 5 bin dolar civarındadır. Ülkenin ekonomik durumu sürekli düzelmekte ve Karadağ’da kişi başı milli gelir sürekli artmaktadır.