Finlandiya Eski Para Birimi Nedir Fin Markı Nedir?

Finlandiya Eski Para Birimi Nedir Fin Markı Nedir?

16 Nisan 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Finlandiya Euro bölgesine dahil ülkeler arasında yer almaktadır. Dünyanın ekonomik anlamda nispeten rahat ülkelerinden birisi olan Finlandiya, Avrupa’da ise nüfus bakımından az olması ve huzurlu bir ülke olmasıyla dikkat çekiyor. Finlandiya para birimi günümüzde Euro olarak kullanılıyor. Finlandiya para birimi Euro öncesinde ise Finlandiya Markkası idi. Finlandiya Markkası, Fin Markkası olarak da ifade edilir. Ancak ülkemizde daha çok Fin Markı olarak biliniyor. Finlandiya Eski Para Birimi Nedir Fin Markı Nedir başlıklı yazımızın devamına Euro öncesi Finlandiya eski para birimi Fin Markkası hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Euro öncesi Finlandiya para birimi Fin Markkası hakkında yazımızda cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Fin Markkası Nedir? Fin Markı ya da Finlandiya Markı! Fin Markkası Sembolü Nedir? Fin Markkası Kodu ya da Fin Markkası Kısaltması! Fin Markkası Tedavülde Mi? Fin Markkası Ne Zaman Tedavülden Kalktı? Fin Markkası Dolar Paritesi Ne Kadar? Fin Markkası Kaç Dolar? Fin Markkası Euro Paritesi Ne Kadar? Fin Markkası Kaç Euro? Fin Markkası Ne Kadar? Fin Markkası Kaç TL? Fin Markkası Banknotları Nelerdir? Fin Markkası Banknotları! Fin Markası Alt Birimi Nedir? Penni Nedir? Fin Markkası Kuruşu! Fin Markkası Madeni Paraları Nelerdir? Fin Markkası Madeni Paraları!

Finlandiya Eski Para Birimi Nedir? Finlandiya Markı Nedir?

Fin Markkası uzun yıllar Finlandiya’da kullanılan para birimidir. Ülkemizde Finlandiya Markı ya da Fin Markı olarak da ifade edilse de bu kullanım Finlandiya için doğru değildir. Ülkemizde Alman Markı’ndan dolayı böyle bir çağrışım yaptığı söylenebilir. Finlandiya Markı ya da Fin Markı diye Avrupa’da kullanımı nadir olsa da bu şekilde de ifade edilebilir.

Finlandiya eski para birimi Fin Markkası ilk kez 1860 yılında basılmıştır ve tedavüle çıkmıştır. Bu zamana kadar Rus Rublesi kullanan Finlandiya, 1860’tan sonra kendi para birimi olan Fin Markkası’nı kullanmaya başlamıştır. 140 yılı aşkın süre Finlandiya para birimi olarak Fin Markkası kullanılmıştır.

Fin Markkası Sembolü Nedir? Fin Markkası Kodu ya da Fin Markkası Kısaltması!

Fin Markası sembolü “mk” dir. Fin Markkası kısaltması olarak da MK kullanılırdı. Bunun yanı sıra Fin Markı kodu olarak “FIM” ibaresi kullanılmaktaydı.

Fin Markkası Tedavülde Mi? Fin Markkası Ne Zaman Tedavülden Kalktı?

Fin Markı tedavülde değildir. Fin Markı tedavülden 2002 yılında kaldırılmıştır. 2002 yılı 28 Şubat tarihinde tedavülden kaldırılan Fin Markı 10 yıl süre ile Finlandiya Merkez Bankası’nca Euro ile değiştirilmeye devam edilmiştir. Günümüzde ise Fin Markı’nın parasal bir değeri kalmamıştır. Fin Markı’ndan Euro’ya geçiş esnasında 1 Euro=5.94573 Fin Markı eşitliği kullanılmıştır.

Fin Markkası Dolar Paritesi Ne Kadar? Fin Markkası Kaç Dolar?

1 Fin Markkası değeri 0,192 dolar olarak hesaplanmaktadır. 1 dolar karşılığı ise yaklaşık 5 Fin Markı kadardır.

Fin Markkası Euro Paritesi Ne Kadar? Fin Markkası Kaç Euro?

1 Fin Markkası değeri 0,17 Euro olarak hesaplanmaktadır. 1 Euro karşılığı ise yaklaşık 6,5 Fin Markı’dır.

Fin Markkası Ne Kadar? Fin Markkası Kaç TL?

1 Fin Markı yaklaşık 1,1 Türk Lirası’na eşittir. 1 Türk Lirası ise 0,9 Fin Markı kadardır.

Fin Markkası Banknotları Nelerdir? Fin Markkası Banknotları!

Tedavülde iken kullanılan Fin Markı banknotları aşağıdaki gibidir.

  • 10 mk
  • 20 mk
  • 50 mk
  • 100 mk
  • 500 mk

Fin Markası Alt Birimi Nedir? Penni Nedir? Fin Markkası Kuruşu!

Fin Markı alt para birimi Penni’dir. Orijinal ismi Pennia şeklinde yazılır. 100 Penni 1 Fin Markı’na eşittir.

Fin Markkası Madeni Paraları Nelerdir? Fin Markkası Madeni Paraları!

Tedavülde iken kullanılan Fin Markı bozuk paraları aşağıdaki gibidir.

  • 10 p
  • 50 p
  • 1 mk
  • 5 mk
  • 10 mk

Finlandiya Eski Para Birimi Nedir Fin Markı Nedir haberi akabinde; ECU nedir ve Euro hakkında detaylı bilgi edinmek için buraya göz atabilirsiniz.