İzmir Demir Çelik Yan Kuruluşları Neler IZMDC Hisse Ne Durumda?

İzmir Demir Çelik Yan Kuruluşları Neler IZMDC Hisse Ne Durumda?

24 Mart 2021 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

İzmir Demir Çelik Sanayi Anonim Şirketi 1975 yılında kurulmuştur. Demir çelik üretimi ve ticareti alanında faaliyet gösteren şirketin hakim ortağı güncel olarak Şahin Koç Çelik Sanayi Anonim Şirketi’dir. Şahin Koç Çelik Sanayi A.Ş.’nin İzmir Demir Çelik’teki payları yüzde 60’ı aşkın seviyededir. İzmir Demir Çelik’in kayıtlı sermaye tavanı ve ödenmiş / çıkarılmış sermayesi ise 1,5 milyar Türk Lirası düzeyinde bulunmaktadır. Haberimiz devamında İzmir Demir Çelik yan kuruluşları ve IZMDC hisse performansı detaylandırılmıştır, incelenebilir. Ayrıca İzmir Demir Çelik gelir tablosu zarar yazdı haberi için de buraya göz atılabilir.

İzmir Demir Çelik Yan Kuruluşları Neler?

İzmir Demir Çelik’in bağlı ortaklıkları, finansal duran varlıkları ve yan kuruluşları ile bahse konu kuruluşların sermayesindeki İzmir Demir Çelik A.Ş. payı aşağıda verilmiştir.

Ticaret Unvanı Şirketin Faaliyet Konusu Şirketin Sermayedeki Payı(%)
Akdemir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Demir çelik üretimi ve ticareti 90
İDÇ Liman İşletmeleri A.Ş. Liman işletmeciliği 99,81
İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş. Enerji üretimi dağıtımı ve ticareti 82,76
Enda Enerji Holding A.Ş. Enerji üretimi dağıtımı ve ticareti 0,19
Egenda Ege Enerji Üretim A.Ş. Enerji üretimi dağıtımı ve ticareti 0,03
İtaş İzmir Teknopark Ticaret A.Ş. İş geliştirme faaliyetleri 0,13
Sivas Demir Çelik İşletmeleri A.Ş. Demir çelik üretimi ve ticareti 0,002
PEGASUS HAVA TAŞIMACILIĞI A.Ş. Hava Yolu Taşımacılığı 0,000014

İzmir Demir Çelik Hissesi IZMDC Ne Durumda?

İzmir Demir Çelik hissesi 2020 yılını en hareketli geçiren hisseler arasında yer alıyor. Bölünme sonrasında 2,5 liranın altına kadar gerileyen IZMDC hisse 2021 yılının geride kalan takribi 3 aylık zaman diliminde genel olarak aşağı yönlü hareket etti.

2019 yılı son baharında 2 liranın altından yükselişe geçen IZMDC aradan geçen takribi 1,5 yıllık zaman diliminin ardından 24 Mart 2021 Çarşamba günü şu dakikalar itibari ile 2,4 lira civarından işlem görmektedir. 2021 yılının geriye kalan yaklaşık 9 aylık zaman diliminde hissenin izleyeceği seyir ve çizeceği grafik yatırımcılar ve piyasa paydaşları tarafından dikkatle takip edilmektedir.