İtalyan Lireti Nedir Euro Öncesi İtalya Para Birimi Hakkında

İtalyan Lireti Nedir Euro Öncesi İtalya Para Birimi Hakkında

22 Temmuz 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Avrupa’nın en sıcak ülkelerinden olan İtalya, ekonomik bakımdan ise, Almanya ve Fransa gibi Avrupa ülkelerinin gerisinde yer alıyor. 2000’li yılların başına kadar kendi para birimi olan İtalyan Lireti’ni kullanan İtalya, Avrupa Birliği ülkeleri ile birlikte 2002 yılında Euro’ya geçmiştir. İtalya’nın eski para birimi olan İtalyan Lireti, İtalya Lirası ya da İtalyan Lirası olarak da bilinmektedir. Liret ne demek? Euro’dan önce İtalya’nın para birimi olarak uzun yıllar kullanılan İtalyan Lireti Nedir Euro Öncesi İtalya Para Birimi Hakkında detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yazımızın devamında cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Liret ne demek? İtalyan Lireti Nedir? Euro’dan Önce İtalya’nın Para Birimi! İtalya Para Birimleri Nelerdir? İtalyan Lireti Halen Kullanılıyor Mu? İtalyan Lireti Tedavülden Kalktı Mı? İtalyan Lirası Ne Zaman Tedavülden Kalktı? İtalyan Lireti Kaç Euro? 1 Euro Kaç İtalyan Lirası Eder? İtalyan Lirası Geçerlilik Tarihi! İtalyan Lireti Ne Zamana Kadar Geçerli? İtalyan Lireti Banknotları Nelerdir? İtalyan Lirası Banknot Çeşitleri! İtalyan Lireti Madeni Paraları Nelerdir? İtalyan Lirası Madeni Paraları!  İtalyan Lireti Kaç TL? İtalyan Lireti Ne Kadar? İtalyan Lireti Geri Mi Dönüyor? Euro ile Birlikte İtalyan Lireti de Mi Kullanılacak? İtalyan Lireti Banknotları Üzerindeki Ünlüler Kimlerdi?

Liret Ne Demek?

Lira İtaliana isminden türeyen İtalya’nın Euro öncesi para birimi ifadesi “Liret” olarak kullanılmıştır. İtalyan Lireti olarak bilinir. Euro hakkında detaylı bilgi edinmek için buraya göz atabilirsiniz.

İtalyan Lireti Nedir Euro Öncesi İtalya Para Birimi! İtalya Para Birimleri Nelerdir?

Resmi adı ile Lira İtaliana olan; 1862 yılından 2002 yılına kadar kullanılan, Euro’dan önce İtalya’nın para birimi İtalyan Lireti ya da İtalyan Lirası olarak adlandırılmıştır. “Lire” ibaresi İtalyancada çoğul olarak kullanılmaktadır ve İtalyan Lireti “İtalyan Liraları” olarak çevrilebilir. Euro’dan önce 150 yıla yakın süre İtalya’da İtalyan Lireti kullanılmıştır. Bunun yanı sıra Euro’dan önce İtalyan Lireti San Marino ve Vatikan’da da kullanılmaktaydı.

İtalyan Lireti Halen Kullanılıyor Mu? İtalyan Lireti Tedavülden Kalktı Mı? İtalyan Lirası Ne Zaman Tedavülden Kalktı?

İtalyan Lireti halen kullanılmamaktadır. İtalyan Lireti 2002 yılında tedavülden kalkmıştır. Yerini Euro’ya bırakan İtalyan Lirası’nın tedavülden kalkış tarihi tam olarak 28 Eylül 2002’dir.

İtalyan Lireti Kaç Euro? 1 Euro Kaç İtalyan Lirası Eder?

İtalyan Lireti’nin tedavülden kalkması ile 1936 Liret 1 Euro kabul edilmiştir. Liret bu şekilde Euro’ya çevrilmiştir. Yani 1 Euro 1936 Liret eder.

İtalyan Lirası Geçerlilik Tarihi! İtalyan Lireti Ne Zamana Kadar Geçerli?

İtalyan Lireti’nin geçerlilik tarihi dolmuştur. İtalyan Lireti 2002 yılında tedavülden kalktıktan sonra, 10 yıl boyunca İtalya Merkez Bankası tarafından Euro ile değiştirilmiştir. Ancak 2012 yılında bu süre sona ermiştir. Doğal olarak İtalya Lireti artık geçerli değildir ve maddi olarak parasal anlamda bir karşılığı yoktur.

İtalyan Lireti Banknotları Nelerdir? İtalyan Lirası Banknot Çeşitleri!

İtalyan Lireti’nin kullanımda olduğu dönemdeki banknotlarını sıralamak gerekirse… İtalyan Lireti banknotları şunlardı:

 • 1.000 İtalyan Lireti
 • 2.000 İtalyan Lireti
 • 5.000 İtalyan Lireti
 • 10.000 İtalyan Lireti
 • 50.000 İtalyan Lireti
 • 100.000 İtalyan Lireti
 • 500.000 İtalyan Lireti

İtalyan Lireti Madeni Paraları Nelerdir? İtalyan Lirası Madeni Paraları!

İtalyan Lireti’nin kullanımda olduğu dönemdeki madeni paraları sıralamak gerekirse… İtalyan Lireti madeni paraları şunlardı:

 • 50 İtalyan Lireti
 • 100 İtalyan Lireti
 • 200 İtalyan Lireti
 • 500 İtalyan Lireti
 • Bin İtalyan Lireti

İtalyan Lireti Kaç TL? İtalyan Lireti Ne Kadar?

İtalyan Lireti 2002 yılında tedavülden kaldırıldığında yaklaşık 66 Türk Lirası’ndan işlem görmekteydi. 1 İtalyan Lireti 66 Türk Lirası karşılığındaydı. Ancak bu yılların, 6 sıfırın henüz paramızda olduğu yıllar olduğuna dikkat edilmesi gerekir.

İtalyan Lireti Geri Mi Dönüyor? Euro ile Birlikte İtalyan Lireti de Mi Kullanılacak?

İtalyan Ekonomisi Avrupa Birliği ülkeleri arasında nispeten zayıf ekonomilerden olarak görülebilir. Parası Alman Markı’na göre çok daha değersiz olan İtalyanlar, Euro’ya geçilmesi ile birlikte ekonomik olarak çalkantı yaşamışlardır. Bu durumun yankıları halen sürmektedir. 2018 yılı ortalarında İtalyan medyasında çıkan bir habere göre İtalya’da halk İtalyan Lireti’nin geri dönmesini istiyor. Halk, iç piyasada Euro ile birlikte İtalyan Lireti’nin de kullanılması konusunda ısrarcı. Bu konudaki çalışmaların resmiyet kazanıp kazanmayacağı ise henüz bilinmiyor.

İtalyan Lireti Banknotları Üzerindeki Ünlüler Kimlerdi?

İtalyan Lireti banknotları üzerinde tarihi kişilikler yer almaktaydı. Bu yönü ile İtalyan Lireti Banknotları dikkat çekici nitelikteydi. İtalyan Lireti üzerinde yer alan bazı sanatçı ve tarihi kişilikler şunlardı… Michelangelo, Giuseppe Verdi, Leonardo da Vinci, Botticelli, Marco Polo, Galileo Galilei.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0talyan_liras%C4%B1#:~:text=%C4%B0talyan%20liras%C4%B1%20veya%20%C4%B0talyan%20lireti,Vatikan’%C4%B1n%20bir%20b%C3%B6l%C3%BCm%C3%BCnde%20kullan%C4%B1lmaktayd%C4%B1.