İşçi Kredi Bankası Nedir İşçi Kredi Bankası Ne Oldu?

İşçi Kredi Bankası Nedir İşçi Kredi Bankası Ne Oldu?

1 Mart 2020 0 Yazar: Emine Zaman

İşçi Kredi Bankası, yahut kamuoyunca daha sık kullanılan şekli ile İşçi ve Kredi Bankası ülkemizde yerli sermaye ile kurulan yerel bankalar arasında bulunmaktaydı. Kayseri’de kurulan İşçi Kredi Bankası, uzun yıllar Kayseri’de tek şube ile yerel bir banka olarak faaliyet göstermiştir. 1954 yılında kurulan İşçi Kredi Bankası, 8 yıl sonra 1962 yılında mevduat bankaları arasına katılmıştır. İşçi ve Kredi Bankası’nın sermayedarları ise ülkemizin en güçlü bankalaradır. İşçi Kredi Bankası nedir ve İşçi Kredi Bankası ne oldu sorularının cevaplarına daha yakından bakalım…

1954 yılında kurulan İşçi Kredi Bankası’nın ortakları; Ziraat Bankası, İş Bankası ve Sümerbank’tı. Dönemin parasıyla 3 milyon Türk Lirası’na kurulan banka, Kayseri’nin iktisadi hayatında önemli bir yer edinmiştir. Akabinde ülke çapında faaliyet göstermeye başlamıştır.

İşçi Kredi Bankası Nedir İşçi Kredi Bankası Ne Oldu?

Kayseri merkezli kurulan İşçi Kredi Bankası ilerleyen yıllarda merkezini İstanbul’a taşımıştır. Ülke çapında şubeleşen İşçi ve Kredi Bankası 1980’li yılların başlarına gelindiğinde sermayesi 4 milyar Türk Lirası seviyesine ulaşmıştır.

Bu dönemde bankanın hisse yapısında Ziraat Bankası, İş Bankası ve Sümerbank’ın payları azalmış; holdinglerin payları ise artış göstermiştir. 1983 yılında patlak veren bankerler olayı ya da bankerler krizi adı verilen süreç nedeniyle İşçi ve Kredi Bankası da zor günler yaşamıştır.

1983 yılındaki bankerler olayı neticesinde; Maliye Bakanlığı’nın kararı ile bankanın yönetimi ve denetimi, bankanın hissedarları arasında yer alan İş Bankası’na devredilmiştir. Bakanlar Kurulu kararı ile de bankanın mevduat kabul etme yetkisi ve bankacılık işlemleri yapma yetkisi kaldırılmıştır. İş Bankası tarafından tasfiye edilen İşçi ve Kredi Bankası’nın Türkiye bankacılık sektöründeki macerası takribi 30 yıl sürmüştür. İşçi Kredi Bankası haberimiz akabinde… Ülkemizdeki kapatılan bankalar listesine buradan göz atabilirsiniz.