Hesaba Gelen Bilinmeyen Para Ne Olacak?

Hesaba Gelen Bilinmeyen Para Ne Olacak?

18 Nisan 2020 9 Yazar: Emine Zaman

Hesabınıza baktınız ve hesap bakiyenizin olması gerektiğinden fazla olduğunu fark ettiniz. Hesap hareketlerine, yani bakiye detayına baktığınızda ise hiç beklemediğiniz ve dahası tanımadığınız bir yerden para geldiğini gördünüz. Bu durumda pek çok kişi sevinecektir ancak durum sanıldığı kadar sevindirici olmayabilir. Zira hesaba gelen bilinmeyen para, her zaman yanlışlık sonucu gelmemiş olabilir…

Hesabıma tanımadığım biri para göndermiş ne yapmalıyım diyorsanız ve başınızın bu para nedeniyle ağrımasını istemiyorsanız aşağıdaki işlemleri takip etmelisiniz. Hafta sonu havale işlemi yapılır mı içeriğimize de buradan göz atabilirsiniz.

Hesaba Gelen Bilinmeyen Para İade Süreci!

  • Öncelikle hesabınıza gelen bilinmeyen parayı harcamak gibi bir niyetiniz varsa bunu aklınızdan çıkarın, sonrasında başınız ağrıyabilir zira.
  • Hesabınıza gelen kaynağını tanımadığınız parayı hesabınızdan çekmeyin. Bu parayı herhangi farklı bir hesaba aktarmayın.
  • Size telefonla ulaşıp parayı yanlışlıkla gönderdim acil bana geri gönderir misin gibi taleplere kulak asmayın ve itibar etmeyin. Zira bu kişinin sizin iletişim bilgilerine ulaşması mümkün değildir ve muhtemelen hesabınızı dolandırıcılık işlemine alet etme gayretindedir.
  • Hesabınızdaki parayı ve göndereni not edin, mümkünse ekran görüntüsünü alın. Akabinde bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak olay hakkında bilgi verin. İlgili tutarın size ait olmadığını söyleyerek bahse konu meblağa bloke konulmasını talep edin. Siz hatalı para yatırma ya da hatalı para gönderme işlemi yaptıysanız bu içeriğimize göz atın.
  • Bundan sonraki süreçte sıkıntı yaşama ihtimaliniz ortadan kalkacaktır, zira yaptırdığınız işlemler bankanız veri tabanında kayıt altına alınmıştır. Size hatalı para gönderimi yapan kişi iyi niyetliyse ve sehven para gönderiminde bulunmuşsa bankanızla iletişime geçecektir. Bankanız da size ulaşacak ve ilgili tutarın iadesi için onay isteyecektir.
  • Geri gönderim sağlanırken açıklama kısmına detaylı olarak parayı ne için yolladığınızı yazmanız yararınıza olacaktır. Hafta sonu Eft işlemi yapılır mı yazımıza da buradan göz atabilirsiniz.
  • Hesabınıza “yanlışlıkla para yatırdığını” iddia eden kişilerle bu süreçte bire bir iletişim kurmamanız, gerekli irtibatı banka üzerinden kurmanız ve yaptığınız bütün işlemleri kademe kademe gerek ekran görüntüleri ve gerekse mail ve metin olarak kayıt altına alınması kritik önemdedir.