Yanlış Hesaba Para Yatırma Durumunda Ne Yapılır?

Yanlış Hesaba Para Yatırma Durumunda Ne Yapılır?

21 Nisan 2020 6 Yazar: Nilgün Ciğerci

Teknolojinin ilerlemesi pek çok nimeti de beraberinde getirdi. Tabi bu nimetlerin yanında yapılan hatalarda da artış yaşandı. Zira yanlış basılan bir tuşla para çekme yerine yollama yapabiliyor yahut parayı yanlış hesaba yatırabiliyoruz. Peki yanlış hesaba para yatırma durumunda ne yapılmalı?

Farklı bir hesaba para yatıracakken yanlışlıkla başka hesaba para yatırma son zamanlarda çok karşılaşılmaya başlanan bir durum. Yanlış hesaba para yatıran kişinin yapması gereken bir dizi işlem vardır ve bu işlemlerden sonuç alınamaması durumunda olayın mahkemeye intikal etmesi gerekebilir.

Yanlış Hesaba Para Yatırma Durumunda İzlenmesi Gereken Adımlar!

Yanlışlıkla farklı bir hesaba para yatıran kişi seri ve bilinçli hareket etmelidir, aksi halde parasına sonsuza kadar elveda diyebilir. Yanlış havale işlemi ya da yanlış eft işlemi yaptıysanız:

Yanlışlıkla para gönderdiğiniz hesap numarasını ve IBAN numarasını kaydedin. Aynı zamanda işlem saatini de not edin.

– Mümkünse yanlışlıkla gönderim yaptığınız hesabı ve işlemi ekran görüntüsü alarak tespit edin ve kayıt altına alın.

– Bankanızın müşteri hizmetlerini arayın ve olayı olduğu gibi anlatıp olay hakkında kayıt oluşturulmasını isteyin. (Hesabınıza kaynağını bilmediğiniz bir para geldiyse buradan ilgili içeriğimizi okuyabilirsiniz.)

– Hatalı para gönderimi yaptığınız hesap farklı bir bankada ise kendi bankanızın müşteri hizmetlerini aradıktan sonra diğer bankanın da müşteri hizmetlerini arayın ve olayı olduğu gibi anlatın. Aynı şekilde olay hakkında kayıt oluşturulmasını isteyin.

Hatalı para gönderimi yaptığınız hesabın hangi bankada olduğunu ilgili iban numarasından kontrol edebileceğinizi unutmayın.

– Banka görevlileri hatalı gönderim yaptığınız hesap sahibine ulaşarak olayı aktaracak ve paranın iadesi için onay isteyecektir, kişi onay verdiği takdirde paranıza kısa sürede ulaşmanız mümkün olacaktır.

– Paranın yanlışlıkla gittiği hesap sahibi onay vermezse ilgili tutarın size iadesi anında mümkün olmayacaktır. Karşı taraf kötü niyetliyse durumu kolluk kuvvetlerine bildirmelisiniz. Ardından sebepsiz zenginleşme davası açma hakkınız olduğunu biliniz ve bir avukattan yardım talep ediniz.

– Hatalı para gönderimi gibi durumlarda daha kolay sonuç alabilmek adına para gönderimlerinde açıklama kısmını boş bırakmamaya ve doğru şekilde doldurmaya gayret gösteriniz. Hafta sonu eft geçer mi içeriğine buradan göz atabilirsiniz.