Fransa’da Net Asgari Ücret 2020 Yılında Ne Kadar Olacak?

Fransa’da Net Asgari Ücret 2020 Yılında Ne Kadar Olacak?

19 Aralık 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Fransa çalışanların zam talepleri ile eylemler düzenlemesinden dolayı son yıllarda çalkantılı bir süreçten geçiyor. Fransa’da alınan karar neticesinde sarı yelekliler olarak bilenen eylemcilerin yeniden sokaklara dökülmesi ihtimali belirdi. Zira Fransa 2020 yılı için asgari ücrete enflasyon oranı haricinde bir zam yapılmaması kararlaştırıldı. Enflasyon oranındaki artış ise Fransa’da net asgari ücret 2020 yılı rakamına yansıtılacak.

Fransa Asgari Ücret Ne Kadar 2020 Yılında?

Fransa asgari ücret rakamı ile ilgili olarak sanal alemde pek çok rakam dolaşıyor. Ancak bu rakamların Fransa’da net asgari ücret olup olmadığına dair sağlıklı bir bilgi maalesef yer almıyor. Fransa’da 2019 yılında uygulanan 1521 Euro seviyesindeki asgari ücret; tam zamanlı çalışan 18 yaş üstü bireyler için uygulanan vergili asgari ücreti ifade etmektedir. Fransa’da asgari ücret 2020 yılında da 1550 Euro seviyesinde uygulanacaktır. Bu tutar da vergili asgari ücreti belirten tutardır. Ayrıca tam zamanlı çalışmayan, part-time çalışan kişiler Fransa’da bu asgari ücretin de altında meblağ kazanabilmektedir. Fransız Frangı kullanılıyor mu, Frank nedir buradan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Fransa’da Net Asgari Ücret 2020 Yılında Ne Kadar?

Fransa’da net asgari ücret 2019 yılında tam zamanlı çalışan, 18 yaş üzeri bir birey için 1205 Euro seviyesinde uygulanmıştı. Bu da 1521 Euro olarak görünen asgari ücret üzerinden takribi 316 Euro vergi kesintisi yapıldığını göstermektedir. Fransa Hükümeti tarafından alınan karar doğrultusunda 2020 yılında Fransa’da uygulanacak net asgari ücret rakamının ancak enflasyon oranında artırılmasına karar verildi. Bu karara göre Fransa net asgari ücret 2020 yılında 1223 Euro olarak uygulanacak.

2020’de Fransa’da asgari ücret rakamına enflasyon oranı haricinde zam yapılmayacak olması ülkede asgari ücret seviyesinde maaş alanlarda memnuniyetsizlik oluşturdu. Zira Fransa’da asgari ücrete zam (enflasyon oranı haricinde) en son 2012 yılında; François Hollande zamanında yapılmıştı. Fransa’da çalışanların yüzde 10’undan daha azı asgari ücret alsa da; pek çok ücretin hesaplanmasında etkili olan asgari ücrete zam yapılmayacak olması, diğer çalışan kesimi de doğrudan etkileyecek. Fransa kredi çekme, Fransa İş Bankası buradan incelenebilir.

Fransa’da Asgari Ücretle Geçinilir Mi?

Fransa’da asgari ücrete enflasyon oranı haricinde 7 yıldır zam yapılmaması 2018 yılında patlak veren sarı yelekliler eylemlerinin de odak noktası olarak görülüyor. Buna ek olarak ülkedeki emekli maaşlarının da 2 bin Euro altında olması halk tarafından kabul görmüyor ve eleştirilere konu oluyor. Peki Fransa’da asgari ücretle geçinmek mümkün mü?

Yukarıda belirtilen Fransa net asgari ücret rakamı olan 1223 Euro ile Fransa’da geçinmek pek mümkün değildir. Bununla birlikte Fransa’da asgari ücret ile çalışan kesim toplam çalışanlar dikkate alındığında yüzde 10’u dahi bulmamaktadır.