Fransız Frangı Kullanılıyor Mu? Fransız Frangı Kaç TL?

Fransız Frangı Kullanılıyor Mu? Fransız Frangı Kaç TL?

28 Nisan 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Francorum Rex ifadesi Frankların Kralı demektir. Frank ibaresinin buradan çıktığı düşünülmektedir. Frank, özellikle 1700’lü yıllardan itibaren gümüşten kesilen paralara Fransa ve etraf ülkelerde paraya verilen isimdir. 1795 yılında 1 Frank Fransa’da 100 eşit parçaya bölünmüş ve bu eşit parçalara “centimes” denilmiştir. 1 Frank = 100 centimes kabul edilmiştir. Frank para birimi olarak yüz yıllar boyunca kullanılmıştır ve kullanılmaya da devam edilmektedir. En ünlü Frank türü, Fransız Frangı’dır. Fransız Frangı kullanılıyor mu, Fransız Frangı kaç TL ve Fransız Frangı hakkında diğer soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Frank ve Fransız Frangı hakkında yazımızda şu soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Hangi Ülkeler Frank Kullanıyor? Frank Kullanan Ülkeler! Fransız Frangı Kullanılıyor Mu? Euro Öncesi Frank Kullanan Ülkeler Hangileridir? Fransız Frangı Kaç TL? Fransız Frangı Banknotları Nelerdir? Fransız Frangı Madeni Paraları Nelerdir?

Hangi Ülkeler Frank Kullanıyor? Frank Kullanan Ülkeler!

Para birimi olarak hali hazırda Frank kullanan ülkeler şunlardır.

 • Cibuti (Cibuti frangı)
 • Demokratik Kongo Cumhuriyeti (Kongo frangı)
 • Ekvator Ginesi, Benin, Burkina Faso, Fildişi Kıyısı, Gabon, Gine Bissau, Kamerun, Kongo, Mali, Nijer, Senegal, Togo, Çad, Orta Afrika Cumhuriyeti (CFA frangı)
 • Fransız Polinezyası, Yeni Kaledonya, Wallis ve Futuna (CFP frangı)
 • Gine (Gine frangı)
 • İsviçre (İsviçre frangı)
 • Komorlar (Komor frangı)
 • Ruanda (Ruanda frangı)

Fransız Frangı Kullanılıyor Mu?

Avrupa Birliği’nin ortak para birimi olarak Euro kullanmaya karar vermesinin ardından Fransa, Fransız Frangını tedavülden kaldırmıştır. Fransız Frangı 17 Şubat 2002 itibari ile tedavülden kaldırılmıştır. Fransız Frangı tedavülden kaldırıldıktan sonra 10 yıl boyunca Fransa Merkez Bankası’ndan Euro ile değiştirilebilmiştir. Hali hazırda elde kalan Fransız Franklarının mali olarak bir karşılığı bulunmamaktadır.

Euro Öncesi Frank Kullanan Ülkeler Hangileridir?

Euro’ya geçmeden önce Frank kullanan ülkeler şunlardı.

 • Fransa (Fransız frangı)
 • Belçika (Belçika frangı)
 • Lüksemburg (Lüksemburg frangı)

Fransız Frangı Kaç TL?

Tedavülden kaldırıldığı 2002 yılında 1 Fransız Frangı 195 bin Türk Lirası’na eşitti. Peki 1 Euro kaç Fransız Frangına eşittir? Fransız Frangının Euro’ya dönüştürülmesi esnasında; 6,56 Fransız Frangı 1 Euro kabul edilmiştir. Kaldırılmadan önce Fransız Frangı; Amerikan Doları, Alman Markı, İngiliz Sterlini ve Japon Yeni’nin akabinde dünyanın 5. Rezerv para birimi olarak kullanılmaktaydı.

Fransız Frangı Banknotları Nelerdir?

Fransız Frangı kaldırılmadan önce Fransız Frangı Banknotları olarak; 5 Frank, 10 Frank, 20 Frank, 50 Frank, 100 Frank, 200 Frank ve 500 Frank tedavüldeydi.

Fransız Frangı Madeni Paraları Nelerdir?

Frank kaldırılmadan önce; yarım sent, 1 sent, 2 sent, 5 sent, 10 sent, 20 sent, 50 sent ve 1 Franklık; Fransız Frangı madeni paraları bulunmaktaydı. Euro hakkında detaylı bilgiye de buradan ulaşabilirsiniz.