FORTE Teknoloji Ne İş Yapar? FORTE Teknoloji Sahibi Kim?

FORTE Teknoloji Ne İş Yapar? FORTE Teknoloji Sahibi Kim?

5 Haziran 2023 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

8- 9 Haziran tarihlerinde halka arz edilecek olan Forte Bilgi İletişim Teknolojileri ve Savunma Sanayi A.Ş hakkında merak edilen konuları araştırdık ve içeriğimizde derledik. Forte Teknoloji ne iş yapar, sahibi kim, ne zaman kuruldu, finansal durum, FORTE hisse ne zaman işleme başlar ve benzeri gibi konular hakkında ayrıntılı bilgiyi içeriğin devamında bulabilirsiniz… Diğer hisse ve borsa haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

FORTE Teknoloji Ne İş Yapar ve Ne Zaman Kuruldu?

2006 yılında Ankara merkezli olarak kurulan şirket sistem entegrasyonu, yazılım geliştirme alanındaki çalışmaları ile faaliyetlerine başlamıştır. Şirketin ana faaliyet konusu elektronik bilgi işlem ve iletişim makinelerinin alım satımını yapmak ve teknik desteğini vermek, uygulama yazılımları, veri tabanı, işletim sistemi yazılımları, yazılım üretmek, geliştirmek ve bunlarla ilgili Ar-Ge faaliyetlerinde bulunmak ve bunlara ilişkin kurulum ve teknik destek sağlamak olarak belirtilmiştir.

Forte yazılım teknolojileri Milli Savunma Bakanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve benzeri gibi kurumlarca kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra farklı firmaların ürettiği yazılım ve donanımların entegratörü olarak da çalışmalarını yürütmektedir.

Şirket, ülkemizde önemli kurumların çalışmalarını da gerçekleştirmiştir. Birkaç örnek vermek gerekirse; Forte, 2012 yılında Anadolu Ajansı Veri Merkezi ve Milli Kütüphane Dijital Arşiv Sistemi altyapı kurulumu, 2015 yılında Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş Acil Durum Merkezi Sunucu ve Data Aktarım Sistemleri, 2016 yılında ÖSYM Veri Depolama Sistemi kurulumu, 2017 yılında ÖSYM, TURKSAT, TAI, PTT gibi kurumlar başta olmak üzere pek çok kurumda altyapı modernizasyon projeleri ve bunların yanı sıra, ilerleyen yıllarda, Orman Genel Müdürlüğü, Kültür Bakanlığı, DMO, ASELSAN, TEDAŞ, Vakıflar Genel Müdürlüğü gibi pek çok kurumda yenileme, altyapı, bakım, destek, vb gibi hizmetler vermiştir.

Forte Kimin ve Ortaklık Yapısı Nasıl?

Forte Yönetim Kurulu Başkanı Ali Celal Asiltürk’tür. Asiltürk, toplam sermayenin yüzde 28,21’lik kısmına sahiptir. Yüzde 24,18’lik kısım Hasan Cengiz Bayrak’a, yüzde 14,78’lik kısmı ise Ebubekir Balıkçı’ya aittir. Kalan yüzde 32,84’lük dilim ise kısa zaman sonunda halka açık olacaktır.

Forte Finansal Durum

FORTE hisse finansal durum aşağıdaki tablo ile açıklanabilir:

FORTE Finansal Durum

Forte Halka Arz Gelirleri ile Ne Yapacak?

Forte Teknoloji halka arzdan 253.940.000 TL net gelir elde edecektir. Şirket elde edeceği gelirlerin %20’sini Ar-Ge yatırımları, %35’ini finansal borç ödemesi, %35’ini işletme sermayesi, %5’ini yurtdışı ofis açılması, %5’ini reorganizasyon için kullanacaktır.

Forte Hisse Ne Zaman İşleme Başlar?

Forte halka arzı 8-9 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Forte işleme başlama tarihinin ise 12 Haziran Pazartesi ile başlayan hafta içinde gerçekleşmesi beklenmektedir.

*Yukarıda yer alan bilgiler yalnızca haber verme amaçlı derlenmiştir. Asla yatırım tavsiyesi değildir!