Pasifik Eurasia Ne İş Yapar? PASEU Hisse Hakkında!

Pasifik Eurasia Ne İş Yapar? PASEU Hisse Hakkında!

5 Haziran 2023 0 Yazar: Şerife Uslu

Pasifik Eurasia 2019 yılında “demir ipek yolu” hayalini gerçekleştirmek amacı ile kurulmuştur. Şirket, öncelikli demiryolu olmak üzere taşımacılık ve lojistik alanında faaliyet göstermektedir. PASEU kodu ile halka arz olacak şirket hakkında yatırımcıların merak ettiği; pasifik Eurasia ne iş yapar, sahibi kim, finansal durumu nasıl, PASEU hisse ne zaman işleme başlar, vs gibi soruların cevaplarını içeriğin devamında bulabilirsiniz. Diğer hisse ve borsa haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Pasifik Eurasia Ne İş Yapar?

Pasifik Eurasia taşımacılık, lojistik ve terminal hizmetleri alanında faaliyet göstermektedir. Şirket 2013 yılında Otosentez Otomotiv ve Ticaret A.Ş. unvanı ile kurulmuş ancak 2019 yılında yapılan değişiklik ile Pasifik Eurasia Lojistik Dış Ticaret A.Ş unvanını almıştır. Şirket BTK demiryolu hattında (Gürcistan-Azerbaycan-Kazakistan-Çin) ve Kuzey koridoru hattında TCDD’nin resmi operatörü konumundadır.

Bununla birlikte Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Çin ve Avusturya demiryolları ile imzaladığı anlaşmalar sayesinde Avrupa’dan Çin’e kadar çift yönlü olarak tüm güzergâh boyunca intermodel ve multimodel taşıma modlarını kullanarak demiryou taşımacılığı gerçekleştirmektedir.

Sektörün öncü isimlerinden olan Pasifik Eurasia, 2020 yılında Türkiye’den hareket ederek Xi’an (Çin) kentine ulaşan ilk ihracat treninin taşımasını gerçekleştirmiştir.

Pasifik Eurasia Kimin ve Ortaklık Yapısı Nasıl?

Pasifik Eurasia’nın mevcut ortaklık yapısı %33,335 Fatih Erdoğan, %33,335 Abdulkerim Fırat ve %33,33 Mehmet Erdoğan şeklindedir.

PASEU Finansal Durum

2022 yıl sonu verilerine göre Pasifik Eurasia şirket satışlarının yüzde 96,15’ini ihracat oluşturmaktadır. PASEU finansal tablo aşağıdaki gibidir:

PASEU Finansal Tablo

PASEU Hisse Ne Zaman İşleme Başlar?

Pasifik Eurasia halka arzı 6- 7 Haziran tarihlerinde gerçekleşecektir. Şirket PASEU kodu ile işleme başlayacaktır. PASEU hisse işlem tarihinin 12 Haziran Pazartesi ile başlayan hafta içerisinde olacağı öngörülmektedir.

PASEU Halka Arz Geliri Nerede Kullanılacak?

Pasifik Eurasia halka arzından 427.285.256 TL net gelir elde edilecektir. Şirket ortaklarının elde edeceği halka arz geliri ise 389.342.894 TL’dir. PASEU şirketi halka arz gelirinin, %40’ını demiryolu işletmeciliği için, %30’unu terminal yatırımlarında, %20’sini havayolu ve diğer yatırımlarda, %10’unu ise işletme sermayesi için kullanacaktır.

*Yukarıda yer alan bilgiler yalnızca haber verme amaçlı derlenmiştir. Asla yatırım tavsiyesi değildir!