En Çok Dağ Nerede Diğer Gezegenlerde Dağlar Var Mı?

En Çok Dağ Nerede Diğer Gezegenlerde Dağlar Var Mı?

13 Mayıs 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Dağlar hakkında gizemini koruyan pek çok konu olmakla birlikte, insanoğlunun ulaştığı sayısız bilgi de mevcuttur. Dağların dünyaya dağılımı nasıldır? En Çok Dağ Nerede Diğer Gezegenlerde Dağlar Var Mı? Bu soruların cevapları, şimdiye kadar insanoğlu tarafından net şekilde verilebilmiştir.

En Çok Dağ Nerede Diğer Gezegenlerde Dağlar Var Mı?

Dağların yer yüzündeki dağılımı, dünyadaki kara parçalarının dağılımı ile orantılıdır denilebilir. Bu orantı Avrupa kıtasında ise değişiklik arz etmektedir. Yeryüzündeki en büyük kara parçası olan Asya kıtası, doğal olarak en çok dağın bulunduğu ana karadır. Öyle ki, bu kıtanın yüzölçümünün yarısından fazlası dağlık alandır. Asya kıtasının yaklaşık olarak yüzde 54’ü dağlar ile kaplıdır. En çok dağın bulunduğu Asya kıtasını ikinci sırada Kuzey Amerika kıtası takip etmektedir.

Dünyanın Yüzde Kaçı Dağlarla Kaplıdır? En Fazla Dağ Bulunan Kıtalar Hangileridir?

Dünyanın karasal yüz ölçümünün yüzde 24’ü dağlarla kaplıdır. Yani hemen hemen dünyamızdaki her bir kara parçasının 4’de 1’i dağlık alandır. Dünya nüfusunun ise yaklaşık yüzde 10’luk kısmı bu dağlık alanlarda yaşamaktadır. En fazla dağ bulunan kıtaların sıralaması ise şu şekildedir…

  • Asya’nın yüzde 54’ü dağlarla kaplıdır.
  • Kuzey Amerika’nın yüzde 36’sı dağlarla kaplıdır.
  • Avrupa’nın yüzde 25’i dağlarla kaplıdır.
  • Güney Amerika’nın yüzde 22’si dağlarla kaplıdır.
  • Avustralya’nın yüzde 17’si dağlarla kaplıdır.
  • Afrika’nın yüzde 3’ü dağlarla kaplıdır.

Diğer Gezegenlerde Dağlar Var mı? Evrenin En Büyük Dağı Kaç Metre?

Dünya haricindeki gezegenlerde de dağların bulunduğunu insanoğlu tespit etmiştir. Güneş sisteminde yer alan pek çok gezegende dağlar bulunmaktadır. Bu gezegenlerde dağların bulunması, güneş sistemi dışındaki gezegenlerde de dağların bulunduğuna delalettir. İnsanoğlunun diğer gezegenler tespit ettiği en yüksek dağlar şu şekildedir.

  • Mars’ta bulunan Olympos Dağı’nın zirvesi yaklaşık 25 bin metre olarak ölçülmüştür. Yani Olympos Dağı yaklaşık 25 km uzunluğu ile evrenin tespit edilebilen en büyük dağıdır. Bu dağın toplamda kapladığı alan yaklaşık olarak Türkiye’nin yarısı büyüklüğündedir.
  • Yine Mars’ta bulunan takribi 18 km uzunluğunda bir dağ daha bulunmaktadır.
  • Dünyamızın uydusu olan Ay’da 8 km uzunluğunda bir dağ bulunmuştur.
  • Venüs Gezegeninde yaklaşık 3 km uzunluğunda Gila Dağı keşfedilmiştir.

Bahsettiğimiz dağların yükseklikleri, söz konusu gezegenlerin zeminleri sıfır noktası alınarak ölçülmüştür ve yaklaşık değerdedir. Türkiye’nin en yüksek dağlarına buradan ve dünyanın en yüksek dağlarına ise buradan göz atabilirsiniz.