DZ Bank Kimin Türkiye Şubesi Nerede?

DZ Bank Kimin Türkiye Şubesi Nerede?

8 Kasım 2020 1 Yazar: Nilgün Ciğerci

DZ Bank Almanya’nın en köklü bankalarından biridir. 150 yılı aşkın geçmişi ile bankacılık alanında faaliyetlerine devam eden DZ Bank; günümüzde Almanya’nın en büyük ikinci bankası (varlık büyüklüğüne göre) konumundadır. 31 binden fazla çalışanı bulunan bankanın Almanya içinde olduğu kadar uluslararası alanda da şubeleri, temsilcilikleri ve yatırımları bulunmaktadır. DZ Bank kimin Türkiye şubesi nerede sorusunu detaylandırırken, içeriğimizin devamında bankanın Türkiye’deki temsilciliğine dair bilgileri ve iletişim kanallarını da bulabilirsiniz.

DZ Bank Kimin Türkiye Temsilciliği İletişim Kanalları Neler?

DZ Bank açılımı; “Deutsche Zentral-Genossenschaftsbank” şeklindedir. DZ Bank; Kooperatif Bankaları için Almanya’daki Merkez Bankası olarak tanımlanabilir.

DZ Bank Almanya’daki kooperatiflerin sermaye ihtiyacından doğmuştur denilebilir. 1800’lerin ortasında “hammadde dernekleri” kurmaya başlayan başta marangozlar ve ayakkabıcılar, kooperatif bankacılığının temelini atmışlardır. Sonunda, 1861’de Schulze-Delitzsch tarafından yönetilen merkezi bir yazışma bürosu kurulmasına karar verildi. Üç yıl sonra bu ofis, kendi kendine yardım ilkesine dayanan Alman satın alma ve ticari kooperatifler Genel Birliği’ni doğurdu.

1864’te Friedrich Wilhelm Raiffeisen, Heddesdorfer Darlehnskassen-Verein ile ilk kırsal kooperatif bankasını kurdu. DZ Bank’ın tarihi bu yıllara dayansa da; 1. Dünya Savaşı, 2. Dünya Savaşı, Batı Almanya ve Doğu Almanya zamanlarında ülkedeki kooperatif bankacılığı uzun ve zorlu süreçlerden geçmiştir. Günümüzdeki DZ Bank; SGZ-Bank ve GZB-Bank’ın 2000 yılında birleşmesi ile meydana gelmiştir. DZ Bank için “kooperatif bankaları birliği / üst kuruluşu / merkez bankası” tanımlaması yapmak yanlış olmayacaktır.

Banka 2001 yılından bu yana Almanya’da Frankfurt merkezli olarak faaliyetlerine devam etmektedir. 2016 yılında; hem Rheinland (Rhineland) hem de Westfalen (Vestfalya) kooperatif bankalarının merkezi enstitüsü olan WGZ Bank da DZ Bank bünyesine katılmıştır. DZ Bank; büyük ölçekli yatırımları fonlamaktadır ya da tüzel kişilik olarak ortak olmaktadır. Bankanın 30 milyondan fazla müşterisi bulunmaktadır. İstanbul’da temsilciliği bulunan DZ Bank’ın iletişim bilgileri şu şekildedir:

  • DZ BANK A.G. TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ ADRESİ: MAYA AKAR CENTER BÜYÜKDERE CAD. NO: 100 – 102 B BLOK KAT 15 DAİRE 59 ESENTEPE / ŞİŞLİ İSTANBUL
  • DZ BANK A.G. TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ TELEFONU: (212) 249 77 22 – (212) 249 77 44
  • DZ BANK A.G. TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ FAX: (212) 249 77 55
  • DZ BANK A.G. TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ EFT KODU: 929
  • DZ BANK RESMİ WEB SİTESİ: https://www.dzbank.com/