Dolar Mı Altın Mı Almalı 2020?

Dolar Mı Altın Mı Almalı 2020?

11 Ocak 2020 5 Yazar: Şerife Uslu

Elinde bir miktar mevduatı bulunan ve yatırım yapmak isteyen vatandaşlar her zaman ikilem içerisine düşmüşlerdir. Özellikle borsa vb. riskli yatırım araçlarını değil de daha çok dolar ve altın gibi sürekli değer kazanan yatırım araçlarından hangisine yönelmek gerektiği akıllarda bir soru işareti. Dolar mı altın mı hangisini almalı 2020 yılında?

Dolar ve altın ülkemizde yıllar boyunca genellikle artmıştır. Bu durumun temel nedeni ülkemizin “gelişmekte olan ülkeler” arasında yer almasıdır. Gelişmekte olan ülkeler yatırımcı için cazip olmakla birlikte, yatırımcının en ufak bir risk algısı hissetmesi durumunda bahse konu ülkelerdeki yatırımını satması ve uluslararası rezerv para birimi olarak kabul edilen dolara dönmesi işten bile değildir.

Dolar Mı Altın Mı Almalı 2020 Yılında?

Amerikan Doları’nın düşüş trendinde olduğu, Amerika Merkez Bankası Fed’in faizleri düşük seviyede tuttuğu dönemlerde ise risk almak istemeyen yatırımcının ilk hedefi altındır. Zira altın, değerli metaller arasında asırlardır öne çıkmış bir yatırım aracı konumundadır. Amerika Merkez Bankası faizleri düşük seviyede tuttuğunda altına olan rağbet artarken, Fed’in faizleri artırması durumunda ise faiz geliri olmayan altından çıkış başlamaktadır. Bu durumda yatırımcının genel tercihi rezerv para birimi dolar yönünde olmaktadır.

Altının Kaybetmesi Düşük İhtimal!

Uluslararası piyasada dolar bazında işlem gören altının onsu, yatırımcının diğer yatırım araçlarına yöneldiği durumda azalmaktadır. Bununla birlikte aynı durumda dolar kurunda diğer ülke para birimleri karşısında artışlar gözlemlenmektedir. Ülkemizde söz konusu halde dolar kurunun artışa geçmesiyle altın ons bazında düşüş yaşasa da dolardaki artışla kayıplarını baskılayabilmektedir.

Bahse konu durum dikkate alındığında altının değer kaybetme olasılığı Türkiye özelinde pek de mümkün görülmemektedir. Zira gram altının Türk Lirası bazında değer kaybetmesi için uluslararası piyasada hem altının onsunun hem de doların aynı anda değer kaybetmesi lazımdır ki; bu da pek de rastlanan bir durum değildir. Ayrıca bölgesel risklerin; savaş vb. gibi risk faktörlerin arttığı durumlarda altının güvenli liman özelliği ile artış trendine girmesi daha olasıdır. Dolar ve Euro arasında tercih yaparken de buradan diğer haberimize göz atabilirsiniz.