Dolar ve Euro Eşitlenecek Mi?

Dolar ve Euro Eşitlenecek Mi?

14 Şubat 2017 1 Yazar: Emine Zaman

Mevduatını Türk Lirası olarak tutmak istemeyen vatandaş, her geçen gün yükselen enflasyon karşısında zar zor tasarruf ederek sağladığı birikimlerinin erimesini istemiyor. Döviz kurunun 2 haftadır düşüyor olmasına rağmen orta ve uzun vadede yükseleceği su götürmez bir gerçek. Bu yüzden yerli yatırımcı birikimlerini dolar ya da Euro da değerlendirmek istiyor. Peki dolar ve Euro arasında hangisini tercih etmeli? Dolar mı almalı Euro mu? Dolar ve Euro eşitlenecek mi?

Dolar ve Euro: Hangisini Almalı?

8 Kasım’da gerçekleşen ABD Başkanlık seçimlerini sürpriz şekilde kazanan Donald Trump, dünyada ekonomik dengeler açısından adeta dönüm noktası oldu. Başkanlık seçim kampanyası döneminde yüksek faizi savunan ve düşük faiz uygulaması nedeniyle Amerika Merkez Bankası Fed’i sürekli eleştiren Trump şimdilerde fikir değiştirmiş gibi.

Almanya başta olmak üzere Avrupa Birliği ülkelerini Euro’nun değerini düşük tutarak ticari açından bir adım öne geçmeye çalıştıklarını savunan Trump, bir yandan da yüksek faizden yana olduğunu deklare ediyor. Bununla birlikte Fed’in faiz artırım kararları Amerikan Doları’nın değerini yükseltiyor ve yükseltmeye de devam edecek.

Dolar ve Euro Eşitlenecek Mi?

Avrupa Birliği ülkelerinin global pazarda bir adım öne geçme çabaları ve Fed’in 2017 yılında 3 kez faiz artırımı yapacağını açıklaması; uzmanlar tarafından orta vadede doların artacağı ancak Euro’nun bu artışa aynı şekilde karşılık veremeyeceği yönünde yorumlanıyor.

Donald Trump’ın yüksek faiz yanlısı tutumundan vazgeçmemesi ve Fed’in de bu duruma ayak uydurması halinde 2023 yılında dolar ve Euro’nun eşitlenebileceği ön görülüyor. Ancak bu durum tamamen tahminden ibaret olup, aradaki yıllar boyunca gerçekleşecek ihtimaller ve senaryolar dahilinde Euro ve dolar arasındaki makasın açılması da pekala mümkün. Dolar ve altın arasında tercih yapmak için de bu haberimize göz atabilirsiniz.