DERHL: Derlüks İştiraki Vasıtasıyla Yenilenebilir Enerji Sektörüne Giriyor

DERHL: Derlüks İştiraki Vasıtasıyla Yenilenebilir Enerji Sektörüne Giriyor

11 Nisan 2022 0 Yazar: Şerife Uslu

DERHL: Derlüks iştiraki vasıtasıyla yenilenebilir enerji sektörüne giriyor… Derlüks Yatırım Holding Anonim Şirketi’nden yapılan duyuruda, şirketin %45 iştiraki konumunda bulunan Toprak Yenilenebilir Enerji A.Ş. aracılığıyla yenilenebilir enerji sektörüne giriş yapılacağının daha önce açıklandığı belirtilerek; “yapılan çalışmalar neticesinde Şanlıurfa İli, Siverek İlçesi, Şekerli Köyü’nde de kurulu 2,228 MWp—1,998 MWe kapasiteli Hüseyin GES ve Üzeyir GES isimli güneş enerjisi santrallerinin sahibi Bulout Enerji Anonim Şirketi’nin satın alınmasına karar verildi” denildi. Bu kapsamda 100 bin dolar ön ödeme gerçekleştirildiği ifade edildi. Haberimiz devamında firmadan yapılan açıklama detaylı şekilde yer almaktadır, incelenebilir. Ayrıca diğer şirket haberleri için de buraya göz atılabilir.

DERHL: Derlüks İştiraki Toprak Yenilenebilir Enerji 2 GES Aldı

Derlüks Yatırım Holding Anonim Şirketi’nden konu hakkında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

” %45 iştirakimiz konumunda bulunan Toprak Yenilenebilir Enerji A.Ş. aracılığıyla güneş enerjisi santralleri (GES) sektörüne yatırım yapmayı planladığımızı 30.12.2020 tarih ve 2020/28 numaralı yönetim kurulu kararımızda açıklamıştık.Yapılan çalışmalar neticesinde Şanlıurfa İli, Siverek İlçesi, Şekerli Köyü’nde de kurulu 2,228 MWp—1,998 MWe kapasiteli Hüseyin GES ve Üzeyir GES isimli güneş enerjisi santrallerinin sahibi Bulout Enerji Anonim Şirketi’nin satın alınmasına karar verilmiştir. Satın alma ile ilgili hisse devri ön protokolu yapılmış olup, devir işlemleri tamamlanınca kamuoyuna ayrıca bilgilendirme yapılacaktır. Ön protokol  kapsamında 100.000 USD ön ödeme yapılacaktır.
Söz konusu satın alınan santraller, 2018 Ekim ayında devreye girmiş olup, 10 yıl boyunca 13,3 USD cent/kWh birim fiyattan Amerikan Doları bazlı YEKDEM (Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması) kapsamında elektrik üretimi ve satışı yapacaktır.29.01.2021 tarihli ve 3453 sayılı Cumhurbaşkanı Kararından sonra 01.07.2021 tarihi öncesinde çağrı mektubu alınan bu tür santraller avantajlı konumunu sürdürmüştür.
İştirakimizin yaptığı bu satın alma sonucu, i ştirakimizin  toplam cirosu ve FAVÖK’ü (Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kar) olumlu etkilenecektir.
Kamuoyunun ve yatırımcıların bilgisine sunarız.
Saygılarımızla, “