CLEBI: Çelebi Hindistan’da İhaleye Girdi

CLEBI: Çelebi Hindistan’da İhaleye Girdi

11 Nisan 2022 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

CLEBI: Çelebi Hindistan’da ihaleye girdi… Çelebi Hava Servisi Anonim Şirketi, Hindistan’ın Kempegowda Uluslararası Havalimanı işletmecisi Bangalore International Airport Limited’in (“BIAL”) açtığı, 15 yıl süre ile (+7 yıl uzatma opsiyonlu) kargo terminallerinin inşaatı, iyileştirilmesi, işletilmesi, yönetimi, bakımı ve devri işine hizmet sağlayıcı seçimi için aşağıda detayları verilen 2 ihaleye ayrı ayrı iştirak ettiğini açıkladı. Ayrıca ihale makamı BIAL’in belirlediği ihale kurallarına göre, her 2 ihaleye birden iştirak eden ihale katılımcılarının, ihalelerden yalnızca birini kazanabilecekleri belirtildi. Söz konusu ihalelerin Nisan ayı içerisinde sonuçlanmasının beklendiği vurgulandı. Haberimiz devamında firmadan yapılan açıklama detaylı şekilde yer almaktadır, incelenebilir. Ayrıca diğer şirket haberleri için de buraya göz atılabilir.

CLEBI: Çelebi Hindistan’da İhaleye Girdi

Çelebi Hava Servisi Anonim Şirketi’nin konu hakkında yaptığı detaylı açıklama aşağıdaki gibidir:

Şirketimiz, Hindistan’ın Kempegowda Uluslararası Havalimanı işletmecisi Bangalore International Airport Limited’in (“BIAL”) açtığı, 15 yıl süre ile (+7 yıl uzatma opsiyonlu) kargo terminallerinin inşaatı, iyileştirilmesi, işletilmesi, yönetimi, bakımı ve devri işine hizmet sağlayıcı seçimi için aşağıda detayları verilen 2 ihaleye ayrı ayrı iştirak etmiştir. İhale makamı BIAL’in belirlediği ihale kurallarına göre, her 2 ihaleye birden iştirak eden ihale katılımcıları, ihalelerden yalnızca birini kazanabileceklerdir. Söz konusu ihalelerin Nisan ayı içerisinde sonuçlanması beklenmektedir.

1inci ihale:

Konusu: Yurtiçi kargo terminali ile Uluslararası İhracat ve İthalat kargo (soğuk zincir tesis operasyonları hariç) terminallerinin inşaatı, iyileştirilmesi, işletilmesi, yönetimi, bakımı ve devri işi için hizmet sağlayıcı seçimi

Süresi: 15 yıl (+7 yıl uzatma opsiyonlu)

Yatırım tutarı: Yaklaşık 25 milyon avro

İhale süresi boyunca yıllık yaklaşık ciro katkısı: %5-7


2inci ihale:

Konusu: Uluslararası İhracat ve İthalat kargo (soğuk zincir tesis operasyonları dahi) terminalinin inşaatı, iyileştirilmesi, işletilmesi, yönetimi, bakımı ve devri işi için hizmet sağlayıcı seçimi

Süresi: 15 yıl (+7 yıl uzatma opsiyonlu)

Yatırım tutarı: Yaklaşık 15 milyon avro

İhale süresi boyunca yıllık yaklaşık ciro katkısı: %5-7

Kempegowda Uluslararası Havalimanı, Hindistan’ın kargo trafiği açısından en büyük 3. havalimanı olup Hindistan toplam kargo trafiğinin yaklaşık %11’ine (375.000 ton) sahiptir.

Teklif verilen ihalelere ilişkin ihale süreci ve sonucuyla ilgili, Şirketimiz paylarının değerini, fiyatını veya yatırımcıların yatırım kararlarını etkileyebilecek öneme sahip somut bir gelişme olması durumunda Sermaye Piyasası Kurulu mevzuatı uyarınca gerekli ilave açıklamalar yapılacaktır.