DA PA Değeri Sorgulama ve Etkileyen Faktörler

DA PA Değeri Sorgulama ve Etkileyen Faktörler

26 Haziran 2020 1 Yazar: Emine Zaman

Sanal alemde her gün yüzbinlerce yeni site açılıyor. Amatör web siteleri de dahil olmak üzere günümüzde 2 milyara yakın web sitesi sanal alemde aktif durumda. Gerek amatör web siteleri ve gerekse profesyonel web siteleri için en önemli kavramlardan ikisi DA ve PA! DA ve PA hakkında detayı bilgiyi içeriğimizde bulabileceksiniz. Bununla birlikte; “ben DA PA ne demek zaten biliyorum, bir site sorgulayıp çıkacağım” diyenler için hemen düzenli çalışan DA PA değeri sorgulama sitesini yazımızın başında verelim.

DA PA Değeri Sorgulama

DA ve PA değeri sorgulanabilen onlarca site var. Ancak bu sitelerin yüzde 90’ı genellikle sağlıklı çalışmayan araçlar ile kaplı durumda. DA PA değerini rutin şekilde sağlıklı olarak şuradan https://smallseotools.com/domain-authority-checker/ sorgulayabilirsiniz.

Burada yer alan sorgulama aracına dilediğiniz sitenin ya da sitelerin adreslerini yazdıktan sonra aşağıda yer alan “check authority” butonuna basmanızla birlikte birkaç saniye içerisinde DA ve PA değerleri ile birlikte ilgili site ya da sitelerin; MOZ Rank değerleri, Alexa sıralamaları, link bilgileri de karşınıza çıkacaktır. Toplu DA-PA sorulamaya izin veren sitede; tek seferde maksimum 10 farklı sitenin DA ve PA değerinin sorgulanabildiğini gözden kaçırmamalısınız. Ek olarak birkaç sorgulama akabinde site doğrulama talep etmeye başlamakta.

DA Nedir? PA Nedir? DA PA Ne Demek?

Domain Authority ve Page Authority ifadelerinin baş harflerinden meydana gelen ifadelerdir DA ve PA. Türkçe karşılıklarına göz atarsak; DA bahse konu sitenin domain adresinin otoriterliği değerinin karşılığıdır. PA değeri ise söz konusu sitenin sayfalarının / içeriklerinin zenginliğini, bir başka deyişle kalitesini ifade etmektedir.

DA Kaç Olmalı? PA Kaç Olmalı? DA PA Kaç Olursa İyi?

Sistemde siteler 100 üzerinden puanlandırılmaktadır. Sitelerin faaliyet alanlarına göre DA ve PA değerleri farklılık gösterebilmektedir. Bununla birlikte ortalama değerler vermek gerekirse; DA değeri 15’in PA değeri ise 20’nin altında bulunan sitelere “bu değerleri zayıf siteler” denilebilir. Finanstaksi.com güncel DA 14, PA 26 değerleri ile bu alanda “zayıf değerli siteler” kapsamına girebilir.

DA değeri 20’nin, PA değeri ise 30’un üzerinde bulunan siteler “zayıf üstü” olarak kabul edilebilir. DA değeri 25, PA değeri ise 35’in üzerindeki siteler için “ortalama”; DA değeri 30 ve PA değeri de 40’ın üzerindeki siteler için “ortalama üzeri” tanımlaması yapılabilir. DA değeri 35 üzeri ve PA değeri de 45 üzeri siteleri “iyi veya kaliteli” diye nitelendirmek yanlış olmaz. Bununla birlikte; bu değerlerin sitelerin faaliyet gösterdikleri sektörler ışığında değişiklik gösterebileceği ve yine sitelerin kalitesini ifade eden yegane değerler olmadığı da gözden kaçırılmamalıdır. Zira sitelerin “güncelliği” başta olmak üzere onlarca farklı kıstas, arama motorları ve kullanıcılar gözündeki sıralamasını doğrudan ya da dolaylı şekilde etkilemektedir.

DA PA Değeri Sorgulamak Ücretli Mi? Ücretsiz DA PA Değeri Sorgulama!

DA PA değeri sorgulaman ücretli olduğu programlar ve web site araçları da bulunmaktadır. Alanında profesyonelleşmiş pek çok kişi ve kurum bu araçları kullanmaktadır. Bununla birlikte DA PA sorgulaması için bütçe ayıramayacak durumda olan kişi ve kurumlar yukarıda verdiğimiz bağlantıda yer alan ve stabil şekilde çalışan DA PA sorgulama aracını ücretsiz şekilde kullanabilmektedirler.

DA Nasıl Hesaplanır? PA Nasıl Hesaplanır? DA PA Hesaplama Yöntemi!

DA PA değerlerine etki eden onlarca faktör vardır. Bu faktörlerin pek çoğuna kullanıcılar ve sektörün profesyonelleri hakimdir. Bununla birlikte dönem dönem yapılan güncellemeler ile DA PA değerlerine etki eden faktörlerde ve bu faktörlerin değerlere etki etme ağırlıklarında farklılıklar olabilmektedir. DA PA hesaplama şekline etki eden faktörlerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz. DA PA etkileyen şeyler:

  • Genel site içeriğinin kalitesi en önemli faktörlerdendir.
  • Yönlendirme kök alanları
  • Web sitesine yönlendiren geri bağlantı sayısı (Backlink sayısı)
  • Web sitesi hızı önemli bir faktördür.
  • Bağlantıların kalitesi (Backlink kalitesi)
  • Site hacmi (sitede ne kadar içerik bulunduğunu)
  • Domain yaşı ya da alanın yaşı (yani, alan adının ilk kaydedildiği zaman değil, Google’da ilk kez indexlenme zamanı)
  • Sosyal işaretlerin miktarı. (Sosyal paylaşım siteleri bağlantıları)
  • Moz güveni (Moz güveni genellikle Moz tarafından hesaplanır ve zamanla büyür).

Neden DA PA Sorgulamak Gerekir?

Sanal alemde ön plana çıkmak; sitelerin saygınlığı ve otoritesi ile doğru orantılıdır. Gerek backlink çalışmalarında ve gerekse reklam çalışmalarında saygın sitelerle işbirliği yapmak son derece önemlidir. DA ve PA değerleri bu noktada tek belirteç olmasa da önemli bir kıstas olduğundan website DA PA sorgulaması; SEO uzmanları, internet sitesi sahipleri, sektör temsilcileri, pazarlamacılar, reklamcılar, yazılımcılar, yazarlar, okurlar vs. konunun ilgili bütün tarafları tarafından dönem dönem de olsa kullanılmaktadır. Arama motorlarının en önde geleni Google DA PA değerleri bakımından sitelerin sıralamasını tayin edebilmektedir.