Odibank Nedir Odibank’a Ne Oldu?

Odibank Nedir Odibank’a Ne Oldu?

27 Haziran 2020 1 Yazar: Emine Zaman

Ülkemizde bankacılık sektörünün tarihi yüzlerce yıl önceye dayanmaktadır. Osmanlı Devleti zamanından bu yana ülkemizde pek çok banka faaliyete girmiştir. Bu bankalardan birisi de Odibank’tır. Odibank, yerel bir banka olarak 1913 yılında Elazığ’da kurulmuştur. Elazığ’da uzun yıllar boyunca tek şube ile hizmet veren bankanın amacı; Elazığ’lı esnafı ve halkı maddi yönden desteklemek olarak belirlenmiştir. Odibank nedir ve Odibank’a ne oldu sorularının cevabını daha detaylı olarak yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Odibank Ne Zaman Kuruldu?

Elazığ İktisat Bankası ismi ile 1913 yılında kurulan Odibank, sonraları isim değişikliğine ve faaliyet alanını genişletme yoluna gitmiştir. Odibank ismini alan banka; ülke çapında faaliyet göstermeye başlamıştır.

Odibank Anlamı Nedir? Odibank Açılımı Nedir?

Odibank’ın isminin açılımı Ortadoğu İktisat Bankası’dır. Ülkemizde kurulan ilk bankalardan biri olmasına rağmen günümüzde Odibank ismi tarihin tozlu sayfaları arasına karışmıştır.

Odibank’a Ne Oldu?

Odibank, ülkemizde farklı isimlerle de olsa 70 yıl boyunca hizmet vermiştir. 1980’li yıllara gelindiğinde ülkemizde yüksek faiz furyası baş göstermiş ve bankaların adeta faiz yükseltme yarışına girdiği görülmüştür. Bu furyaya katılan bankalar arasında yer alan Odibank’ın mali yapısı bir müddet sonra bozulmuştur. Odibank’ın bilhassa o dönem bankerler ile yakın ilişki içerisinde olması da, patlayan bankerler krizi sonrasında batışına zemin hazırlamıştır. Bankerler krizi ile ilgili detaylı bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Odibank 11 şube ile Türkiye genelinde hizmet vermekte iken 1983 yılında aktiflerini aşacak seviyede zarar ettiği için Ziraat Bankası’na bütün alacak ve borçları ile birlikte devredilmiştir. Odibank’ın tasfiyesi 1983 yılında Ziraat Bankası tarafından yapılmıştır. 70 yıllık tarihi ile bankacılık alanında ülkemizde önemli görevler ifa etmiş Odibank’ın kapatılmasının akabinde bilhassa 90’lı yıllarda ve 2000’li yılların hemen başında ülkemizde onlarca banka daha bankacılık sektörüne veda etmiş; TMSF tarafından pek çok bankaya el konulmuştur.

Türkiye’de kapatılan ilk bankalar arasında yer alan Odibank ile birlikte 1983 yılında devlet tarafından el konulan diğer bankalar ise Hisarbank ve İstanbul Bankası’dır. Bu bankalar dair bilgileri de sitemizin arama kısmından yazarak bulabilirsiniz. Odibank Nedir Odibank’a Ne Oldu haberimiz akabinde; ülkemizdeki kapatılan bankalar listesine buradan göz atabilirsiniz.