Bulgaristan Para Birimi Bulgar Levası Euro

Bulgaristan Para Birimi Bulgar Levası Euro

30 Mart 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Bulgaristan yüzölçümü bakımından Avrupa’nın 16. ülkesi konumundadır. Bulgaristan ekonomik olarak 1990’lı yılları son derece sıkıntılı şekilde geçirmiştir. Akabinde yapısal reformalar ile Bulgaristan ekonomik atılım içerisine girmiştir. Avrupa Birliği üyelik başvurusu 2007 yılında kabul edilen Bulgaristan’ın gelişimi olanca hızı ile devam etmektedir. Bulgar para birimi hakkında bütün bilgilere Bulgaristan Para Birimi Bulgar Levası Euro başlıklı yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan para birimi ve Bulgaristan ekonomisi hakkında yazımızın devamında cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Bulgaristan Para Birimi Nedir? Bulgaristan Euro Mu Kullanıyor? Bulgar Levası Nedir? Bulgar Levası Kısaltması Nedir? Bulgar Levası Kodu Nedir? Bulgaristan Euro’ya Neden Geçmedi? Bulgaristan Euro’ya Geçecek Mi? Bulgaristan Ne Zaman Euro’ya Geçecek? Bulgaristan’da Asgari Ücret Ne Kadar? Bulgaristan’da Maaşlar Ne Kadar? Bulgaristan’da İşsizlik Yüzde Kaç? Bulgaristan’da Enflasyon Yüzde Kaç? Bulgar Levası Ne Kadar? Bulgar Levası Kaç TL? Bulgar Levası Alt Birimi Nedir? Bulgaristan Madeni Parasına Ne Denir? Bulgar Levası Banknotları Nelerdir? Bulgaristan Banknotları! Bulgar Levası Madeni Paraları Nelerdir? Bulgaristan Madeni Paraları!

Bulgaristan Para Birimi Nedir? Bulgaristan Euro Mu Kullanıyor?

Bulgaristan Avrupa Birliği’ne 2007 yılı 1 Ocak tarihinden bu yana üye olmasına rağmen Euro kullanmamaktadır. Aslında bu tabiri “kullanamamaktadır” şeklinde ifade etmek gerekir. Zira Euro Bölgesi, gerekli ekonomik şartları sağlamadığı gerekçesi ile Bulgaristan’ın Avrupa Birliği’ne üye olmasına rağmen resmi para birimi olarak Euro’yu belirlemesine izin vermemektedir. Bulgaristan, gerekli ekonomik şartları sağladıktan sonra Euro’ya geçmeyi taahhüt eden bir anlaşmaya imza atmıştır.

Bulgaristan para birimi Lev’dir. Ancak Bulgaristan para birimi Leva olarak bilinir. Oysa Bulgaristan para biriminin adı Lev olup, Lev kelimesinin çoğulu Leva’dır. Bu nedenle Bulgaristan resmi para birimi Bulgar Levası şeklinde ifade edilmektedir.

Bulgar Levası Nedir? Bulgar Levası Kısaltması Nedir? Bulgar Levası Kodu Nedir?

Bulgar Levası Bulgaristan’ın resmi para birimidir. Antik Bulgarcada Lev, aslan anlamına gelmektedir. Bulgar Levası “Levove” olarak da ifade edilir. Bulgar Levası’nın orijinal ismi Bulgar dilinde; “български лев” şeklindedir. Bulgar Levası kısaltması ya da Bulgar Levası kodu “BGN” olarak kullanılmaktadır. Bulgar Levası ya da Bulgar Levi Bulgar Ulusal Bankası tarafından basılmaktadır. Bulgar Levası uluslararası numarası 975’tir.

Bulgaristan Euro’ya Neden Geçmedi? Bulgaristan Euro’ya Geçecek Mi? Bulgaristan Ne Zaman Euro’ya Geçecek?

Bulgaristan Euro’ya gerekli ekonomik koşulları sağlayamadığı için geçememiştir. Bununla birlikte Bulgar Levası son yıllarda hızla değer kazanmaktadır. Bulgaristan ekonomik koşullarda büyük bir gelişim kat etmiştir. Bulgaristan’ın yakın gelecekte resmi para birimi olarak Euro’ya geçmesi beklenmektedir.

Bulgaristan’da Asgari Ücret Ne Kadar? Bulgaristan’da Maaşlar Ne Kadar?

Bulgaristan’da asgari ücret 271 Euro’dur. Bulgaristan’da ortalama maaşlar 350 Euro civarındadır.

Bulgaristan’da İşsizlik Yüzde Kaç? Bulgaristan’da Enflasyon Yüzde Kaç?

Bulgaristan’da işsizlik yüzde 10 dolaylarındadır. Bulgaristan’da enflasyon yüzde 3 dolaylarında seyretmektedir.

Bulgar Levası Ne Kadar? Bulgar Levası Kaç TL?

Bulgar Levası müthiş bir hızla değerlenmektedir. An itibari ile 1 Bulgar Levası 3,72 Türk Lirası’na eşittir. 2012 yılında Bulgar Levası ile Türk Lirası’nın aynı seviyede olduğunun altını çizersek aradan geçen 8 yıllık zamanda Bulgar Levası’nın geldiği nokta daha iyi anlaşılacaktır.

Bulgar Levası Alt Birimi Nedir? Bulgaristan Madeni Parasına Ne Denir?

Bulgar Levası alt birimi “stotinka” olarak bilinir. 100 stotinka 1 Bulgar Levası’na ya da Bulgar Levi’ne eşittir.

Bulgar Levası Banknotları Nelerdir? Bulgaristan Banknotları!

Bulgar Levası banknotları aşağıdaki gibidir.

 • 2 Bulgar Levası
 • 5 Bulgar Levası
 • 10 Bulgar Levası
 • 20 Bulgar Levası
 • 50 Bulgar Levası
 • 100 Bulgar Levası

Bulgar Levası Madeni Paraları Nelerdir? Bulgaristan Madeni Paraları!

Bulgar Levası madeni paraları aşağıdaki gibidir.

 • 1 Stotinki
 • 2 Stotinki
 • 5 Stotinki
 • 10 Stotinki
 • 20 Stotinki
 • 50 Stotinki
 • 1 Bulgar Levi
 • 2 Bulgar Levası

Bulgaristan Para Birimi Bulgar Levası Euro haberimiz akabinde; ECU nedir sorusuna cevap bulmak ve Euro hakkında detaylı bilgi edinmek için de buraya göz atabilirsiniz.