Kapalı Cezaevinde Yaşam Nasıl Geçer Cezaevi Ortamı

Kapalı Cezaevinde Yaşam Nasıl Geçer Cezaevi Ortamı

30 Mart 2020 1 Yazar: Suat Bulut

Cezaevi her insanın bir şekilde yolunun düşebileceği bir kurum. Tüm dünyanın bir “gerçeği” konumunda olan cezaevleri, ülkemizde de nüfusu hızla artan yerler arasında. Peki cezaevine düşen bir kişi nasıl zaman geçirir? Cezaevinde bir gün nasıl geçer? Kapalı Cezaevinde Yaşam Nasıl Geçer Cezaevi Ortamı nasıldır…

Kapalı Cezaevinde Yaşam Nasıl Geçer Cezaevi Ortamı Nasıldır?

Cezaevinde en büyük sıkıntı zaman geçirmektir diyebiliriz. Sevdiklerinden ayrı, telefon etme imkanı kısıtlı mahkumlar, kıt imkanlar dahilinde günü akşam etmeye çalışırlar. Cezadan bir gün daha silmek, tahliyeye bir adım daha yaklaşmak demektir nihayetinde. Geçen her günün ömürden geçtiği acı şekilde akla gelse de; özgürlük umuduyla ömrüne dahi kıyar ve hızla geçsin günler der mahkum olan…

Cezaevinde Bir Gün Nasıl Geçer? Cezaevinde Sayım Nasıl Yapılır?

Cezaevinde bir gün sayımla başlar. Cezaevinde hayat çok erken saatlerde başlar. Cezaevindeki her bir bölüm, kısım ya da koğuş adı verilen yerlerin sabah kahvaltıları için ekmekler ve kahvaltılık malzemeler sabah 7 civarında dağıtılır. Bu gıda maddelerini cezaevinin görevli memurlarından ya koğuşun kendi arasında belirlediği “meydancı” adı verilen bir mahkum alır, yahut böyle biri yoksa nöbetleşe usulü belirlenen çizelgeye göre her mahkum bir gün bu görevi yapar. Cezaevi kantin alışverişi, cezaevi kantin fiyatları ve cezaevi sigara fiyatları için buraya göz atabilirsiniz.

Cezaevlerinde genellikle sabah saat 8’de sayım olur. Sayım için mahkumlar koğuş, kısım ya da bölüm adı verilen yerlerin bahçelerinde toplanırlar. Askerlikteki içtima benzeri bir sayım ile koğuşun mevcudu karşılaştırılır. Sayım esnasında mahkumların bahçede hazır olması beklenir, buna direnenler için çeşitli disiplin cezaları verilebilmektedir.

Sayım sonrası mahkumlardan o gün davası olanlardan adliyeye götürülecekler hazırlıklarını yaparlar ve beklemeye koyulurlar. Davası olan ve bu davaya görüntülü iletişim sistemi SEGBİS ile katılacak olanlar da yine hazırlıklarını yaparak cezaevi idaresi tarafından çağrılmayı beklerler.

Cezaevindeki Talepler ve Dilekçe Sistemi

Cezaevindeki bütün talepler, mahkumlar tarafından idareye dilekçe olarak bildirilmektedir. Bu taleplere; kantin alış verişinden, doktor muayenesine, psikologla görüşmekten, kütüphaneden kitap talebine, haftalık telefon görüşmesi talebinden idareye sorun bildirme talebine kadar her şey dahildir.

Dilekçe mahkum tarafından genellikle bir gün öncesinden hazırlanır ve ertesi sabah sayım sonrasında görevli memurlara teslim edilir. Dilekçelerin incelenmesi sonrasında, dilekçe sahibi mahkuma gerekli cevap cezaevi idaresi tarafından verilmektedir. Cezaevi alışveriş nasıl yapılır, cezaevine neler sokulur buradan göz atabilirsiniz.

Cezaevinde Volta Atmak ve Diğer Aktiviteler

Kahvaltı sonrasında cezaevinde mahkumlar için dilekçe ve mahkeme işleri de yavaş yavaş sonuçlanır. Sonrası öğle yemeğine kadar boş zaman dilimidir. Bu arada mahkumlar koğuş bahçesinde genellikle volta atarak zaman geçirirler. Çeşitli talepleri nedeniyle cezaevi idaresine çıkan mahkumların zamanlarının bir bölümü bu şekilde geçer. Günlük temizlik ihtiyaçlarını gideren mahkumlar olduğu gibi; el işleri ile uğraşan mahkumlar, imkanlar dahilinde spor yapan mahkumlar, televizyon izleyen mahkumlar, gazete okuyanlar, kitap okuyanlar ve ibadet ile meşgul olanlar da bulunur.

Öğle yemeğinin ardından akşam yemeği ve akşam sayımına kadar yine boş bir zaman dilimi mevcuttur. Yukarıda yazdığımız aktivitelere benzer şekilde zaman geçirilir. Dışarıda bekleyenlere mektup yazanlar olur. Mektubu gelenler bu mektuplarını okur. Avukatı gelen mahkumlar avukat görüşüne çıkar. Bunlar dahi cezaevinde zamanın daha hızlı geçmesine yardımcı olan şeylerdir.

Akşam yemeği ve sayımının ardından bahçe kapısı kapanır ve mahkumlar koğuşlarına çekilir. Bu saatten sonra bahçede volta atmak mümkün değildir. Mahkumlar koğuşlarında ertesi günün dilekçelerini hazırlarlar; görüş, telefon, avukat yahut dava gibi durumları var ise bunlar için hazırlık yaparlar. Koğuş içerisinde rahatsız olan bir kişinin bulunması durumunda saat 22’den sonra televizyon izlemek yasaktır.

Cezaevlerinde Görüş Günleri

Cezaevlerinde görüş günleri diğer günlere nazaran çok daha kolay ve hızlı geçer. Özellikle de ziyaretçisi gelen mahkumlar için… Görüş için hazırlanan mahkumun içi içine sığmaz. Görüş saati beklenirken geçen zaman, dışarıdan gelen kişilerin verdiği haberler sonrasında görüşün akabinde de konuşmak ve düşünmek için yeni malzemeler sunar. Bu sayede görüş günleri mahkumlar için çok daha hızlı şekilde akıp gitmektedir. Ziyaretçisi gelmeyen ya da gelemeyen mahkumlar için ise bu günlerin daha sıkıntılı geçtiğini söylemek gerekir. Cezaevinde bir gün de böyle geçer.

Cezaevinde Telefon Görüşü Günleri

Cezaevlerinde haftada 1 gün mahkumlar dışarıdaki sevdikleri ile telefonla görüşebilmektedirler. Bu görüş günü sabittir ve mahkumlar bu 8-10 dakikalık telefon görüşü gününü dahi heyecanla beklerler. Dışarıdan alınan haberler, telefon görüşü sonrasında koğuş bahçesinde atılan voltaların ana muhabbet kaynağıdır. Cezaevinde bir gün de böyle son bulur.

Cezaevleri Meslek Edindirme Kursları ve Diğer Kurslar

Cezaevlerinde çeşitli alanlarda kurslar açılmaktadır. Bu kurslar mahkumlara meslek edindirmeyi amaçladıkları gibi, farklı alanlarda hobi edinmelerini de sağlamaktadır. Cezaevlerinde meslek edindirme kursları ve diğer kurslara katılan mahkumlar gün içerisinde bu kurslarda da zaman geçirebilmektedirler.