Belarus Para Birimi Euro Mu Beyaz Rus Rublesi Nerede Bozulur

Belarus Para Birimi Euro Mu Beyaz Rus Rublesi Nerede Bozulur

19 Mart 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Kuzey Doğu Avrupa’da bulunan Belarus, Avrupa’nın en soğuk ülkelerinden biri konumundadır. Belarus ve Beyaz Rusya olarak bilinen ülkenin resmi adı Beyaz Rusya Cumhuriyeti’dir. 1991 yılında SSCB’nin dağılmasından sonra bağımsızlığını ilan etmiştir. Belarus Para Birimi Euro Mu Beyaz Rus Rublesi Nerede Bozulur başlıklı yazımızda Beyaz Rusya para birimi ya da bir diğer deyişle Belarus para birimi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda Belarus ekonomisi hakkında da bazı bilgiler bulabilirsiniz.

Yazımızın devamında Beyaz Rusya ekonomisi ve para birimi ile ilgili olarak cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Beyaz Rusya Para Birimi Nedir? Belarus Para Birimi Nedir? Beyaz Rusya Rublesi Nedir? Belarus Rublesi Hakkında Bilgiler! Beyaz Rusya Rublesi Banknotları Nelerdir? Belarus Rublesi Banknotları! Beyaz Rusya Rublesi Madeni Paraları Nelerdir? Belarus Rublesi Kaç TL? Beyaz Rusya Rublesi Ne Kadar? Belarus Rublesi Madeni Paraları! Belarus’ta Asgari Ücret Ne Kadar? Beyaz Rusya’da Asgari ücret Ne Kadar? Belarus’ta Kişi Başı Gelir Ne Kadar? Beyaz Rusya’da Kişi Başı Gelir Ne Kadar?

Beyaz Rusya Para Birimi Nedir? Belarus Para Birimi Nedir?

Beyaz Rusya 1991 yılında SSCB’den bağımsızlığını ilan etmiştir. Bundan sonra kendi para birimini Belarus Rublesi olarak belirlemiştir. Beyaz Rusya Rublesi 1992 yılından sonra 3 dönemde geliştirilmiştir. Birinci dönem olarak 1992 yılından 2000 yılına kadar 1 Belarus Rublesi 10 Sovyet Rublesi’ne denk sayılmıştır.

İkinci dönemde Yeni Beyaz Rusya Rublesi’ne geçilmiştir. Yeni Beyaz Rusya Rublesi’ne geçilirken paradan 3 adet sıfır atılmıştır. Ancak aradan geçen 16 yılda yüksek enflasyonla yeniden paralara sıfır gelmiştir. Belarus Rublesi’nde üçüncü döneme 2016 yılında geçilmiştir. Son aşama ile Ruble’ye yeniden değer kazandırılmıştır ve yeniden 3 sıfır atılmıştır.

Beyaz Rusya Rublesi Nedir? Belarus Rublesi Hakkında Bilgiler!

Beyaz Rusya Rublesi kodu BYN’dir. Belarus Rublesi Numarası 933’dür. Belarus Rublesi sembolü olarak Br kullanılmaktadır. Beyaz Rusya Rublesi Belarus Cumhuriyeti Ulusal Bankası olan Nationla Bank of the Republic of Belarus tarafından basılmaktadır.

Beyaz Rusya Rublesi Banknotları Nelerdir? Belarus Rublesi Banknotları!

Belarus banknotları aşağıdaki gibidir.

 • 5 Beyaz Rusya Rublesi
 • 10 Beyaz Rusya Rublesi
 • 20 Beyaz Rusya Rublesi
 • 50 Beyaz Rusya Rublesi
 • 100 Beyaz Rusya Rublesi
 • 200 Beyaz Rusya Rublesi
 • 500 Beyaz Rusya Rublesi

Beyaz Rusya Rublesi Madeni Paraları Nelerdir? Belarus Rublesi Madeni Paraları!

Belarus Rublesi alt birimi Kapiejka’dır. Bir diğer şekliyle Kapeyka’dır. Beyaz Rusya madeni paraları aşağıdaki gibidir.

 • 1 kapeyka
 • 2 kapeyka
 • 5 kapeyka
 • 10 kapeyka
 • 25 kapeyka
 • 50 kapeyka
 • 1 Belarus Rublesi
 • 2 Belarus Rublesi

Belarus Rublesi Kaç TL? Beyaz Rusya Rublesi Ne Kadar?

Belarus Rublesi son yıllarda çok değerlenmiştir. 1 Beyaz Rusya Rublesi 2,64 Türk Lirası’na denktir.

Belarus’ta Asgari Ücret Ne Kadar? Beyaz Rusya’da Asgari ücret Ne Kadar?

Belarus’ta asgari ücret 160 dolardır. Her yıl belirli oranda Belarus’ta asgari ücret artmaktadır.

Belarus Rublesi Nerede Bozulur Beyaz Rus Rublesi Nerede Bozdurulur?

Belarus Rublesi Beyaz Rusya dışında kullanımı kısıtlı ve bozdurulması zor bir para birimidir. Türkiye’de Beyaz Rusya Rublesi bozduran belirli bir yer bulunmamaktadır. Merkez Bankası Belarus Rublesi bozmadığı gibi, bankalar da Belarus Rublesi bozmamaktadır. Beyaz Rusya Rublesi bozdurabilmek için büyük döviz büroları ve büyük kuyumcular ile görüşmek çözüm olabilir.

Belarus’ta Kişi Başı Gelir Ne Kadar? Beyaz Rusya’da Kişi Başı Gelir Ne Kadar?

Beyaz Rusya’da kişi başı gelir 5 bin dolar civarındadır. Belarus Para Birimi Euro Mu Beyaz Rus Rublesi Nerede Bozulur haberi akabinde Dünyadaki para birimlerinin tamamına buradan göz atabilir, tüm para birimlerinin kodlarını görebilirsiniz.