Belçika Asgari Ücret 2020 Rakamı Belirlendi!

Belçika Asgari Ücret 2020 Rakamı Belirlendi!

8 Kasım 2019 0 Yazar: Suat Bulut

Avrupa kıtasının en batısında yer alan ülkelerden olan Belçika ekonomik refah seviyesi bakımından dünya ortalamasının bir hayli üzerinde bulunuyor. Yüzölçümü bakımından Avrupa Birliği’nin nispeten küçük ülkelerinden biri konumundaki ülke; kişi başına düşen gelirde ise Avrupa Birliği ortalamasını da yukarıya çekiyor. Belçika asgari ücret 2020 yılı için yüzde 3 dolayında zamlanacağı açıklanırken, bu durum ülkedeki asgari ücretlinin gelirinin bir nebze de olsa iyileşmesi anlamına geliyor.

2020 Belçika Asgari Ücret Ne Kadar?

Belçika asgari ücret uygulamayan ülkeler arasında bulunuyor. Peki nereden geliyor Belçika asgari ücret aylık rakamları? Belçika’da uygulanan saatlik minimum ücret rakamından… Belçika hükümeti tarafından her yıl belirlenen minimum saatlik ücret, tüm ülkede uygulanıyor. Belçika’da uygulanan saatlik asgari ücret üzerinden de Belçika aylık asgari ücret rakamına ulaşılabiliyor.

Geçtiğimiz yıl Belçika’da saatlik asgari ücret 9 Euro olarak uygulanmıştı. Bu rakamın 2020 yılı için yüzde 3 dolayında zamlanacağı açıklandı. Buna göre Belçika asgari ücret aylık 2020 yılı rakamı, saatlik 9,25 Euro üzerinden hesaplanarak bulunabilir.

Belçika’da vasıfsız işçi olarak saatlik 9,25 Euro minimum ücret üzerinden çalışan bir kişi için Belçika 2020 aylık asgari ücret hesaplaması yaptığımızda… Ayda 24 gün ve her gün 8 saat çalışan bir işçi için şu tablo karşımıza çıkmaktadır: 9,25*24*8 = 1776 Euro. Bu rakam 2020 Belçika aylık asgari maaş rakamı olarak verilebilir. Belçika kredi çekme işlemleri için buraya göz atabilir, Belçika emekli maaşları için de buradan bilgi edinebilirsiniz.

Belçika’da Asgari Ücret İle Çalışanlar Yüzde 10!

Saatlik asgari ücret uygulaması bulunan Belçika’da, bu rakamın altında işçi çalıştırmak kanunen yasak konumda bulunuyor. Buna ek olarak, Belçika’da saatlik asgari ücret ile çalışanların, ülkedeki toplam çalışan kesime oranla yüzde 10 dolayında bulunduğunun altını çizmekte yarar var. Yani Belçika’daki çalışan kesimin yüzde 90’ı asgari ücretin üzerinde maaş ile çalışmaktadır.

Saatlik asgari ücret uygulaması ile emek sömürüsünün önüne geçen Belçika’da bunun yanı sıra sektörel bazda daha yüksek saatlik ücretler de uygulanmaktadır. Diğer sektörlere göre nispeten daha yoğun iş gücü gerektiren sektörlerde saatlik asgari ücret 9,25 Euro’nun çok üzerine çıkabilmektedir.