Belçika Asgari Ücret 2019

Belçika Asgari Ücret 2019

25 Aralık 2018 0 Yazar: Emine Zaman

Avrupa’da en fazla soydaşımızın yaşadığı ülkelerden birisi de Belçika olarak ön plana çıkıyor. Belçika Avrupa’nın en gelişmiş ekonomilerinden birisine sahip olarak işçi maaşlarını da dünya ortalamasının bir hayli üzerinde belirliyor. Öyle ki Belçika asgari ücret rakamlarında dünyanın en önde gelen ülkeleri arasında bulunuyor. 2018 yılında Belçika’da asgari ücret yaklaşık 1565 Euro olarak uygulanmıştır. Peki Belçika asgari ücret 2019 yılında ne kadar olarak uygulanacak? Belçika asgari ücret saatlik ve Belçika asgari ücret aylık olarak yazımızda bulabilirsiniz.

Belçika’da asgari ücret yekpare biçimde uygulanmamaktadır. Zira Belçika’da asgari ücret aylık olarak değil saatlik olarak açıklanmakta ve bunun üzerinden çalışanların maaşları belirlenmektedir. Dolayısıyla Belçika’da asgari ücret kişinin çalıştığı gün ce saate göre farklılık göstermektedir. Bu kapsamda yazımızda hem Belçika’nın saatlik asgari ücret rakamına ve hem de aylık asgari ücret rakamına ulaşabilirsiniz.

Belçika Saatlik Asgari Ücret 2019!

Belçika’da saatlik asgari ücret 2018 yılında 8,14 Euro olarak uygulanmıştır. Bu rakam üzerinden günde 8 saat ve ayda da 24 gün çalışan bir kişinin Belçika’da asgari ücret aylık olarak elde ettiği rakam takribi 1565 Euro olarak gerçekleşmiştir. Ancak bu rakam son dönemde Belçika’da büyük protestolara neden olmuştur. Bu durumu dikkate alan Belçika Hükümeti Belçika’daki saatlik ücretlere zam yapma kararı almıştır. Bu kapsamda Belçika’da saatlik asgari ücretin 2019 itibari ile 9 Euro’nun üzerine çıkarılması planlanmaktadır. Belçika emeklilik sistemi hakkında da buradan bilgi edinebilir ve Belçika emekli maaşları ne seviyede görebilirsiniz.

Belçika Asgari Ücret Aylık 2019!

Belçika’da asgari ücretin saatlik meblağına yapılması planlanan zam neticesinde 2019 yılında Belçika’da aylık asgari ücret rakamının 1700 Euro seviyesini aşması beklenmektedir. Saatlik asgari ücret olarak düşünülen rakam olan 9 Euro üzerinden Belçika’da asgari ücret hesaplaması yapmak gerekirse; günde 8 saat ve ayda 24 gün çalışan bir kişi 8 * 9 * 24 hesaplaması üzerinden her ay takribi 1728 Euro asgari ücret elde edecektir. Bu tutara çalışanın yapabileceği mesailerin ücretleri vs. dahil olmayıp; düzenli çalışan bir kişinin ayda Belçika’da elde edeceği minimum tutar olarak öngörülmektedir. Dünyada asgari ücret rakamları ne seviyede, bütün ülkelerin asgari ücret rakamları nasıl, ülke ülke asgari ücret rakamlarına da buradan göz atabilirsiniz.