Bulgar Levası Neden Değerli?

Bulgar Levası Neden Değerli?

25 Aralık 2018 2 Yazar: Şerife Uslu

Ülkemizin kuzey batı komşusu Bulgaristan 90’lı yıllardan bu yana gelişimini hızlı bir şekilde devam ettiriyor. Ülke ekonomik anlamda atılım içerisinde. Bulgaristan Avrupa Birliği’ne üye olmasına rağmen Euro kullanmayan ülkeler arasında yer alıyor. Aslında kullanmayan yerine kullanamayan ifadesini kullanmak daha doğru olur. Zira Bulgaristan’ın Euro kullanabilmesi için çeşitli ekonomik ve mali kıstasları yerine getirmesi gerekiyor. Bu adımları hızlı bir şekilde atmakta olan Bulgaristan’ın resmi para birimi Leva giderek değerleniyor. Bulgar Levası neden değerli sorusunun cevabı da burada gizleniyor.

Bulgar Levası Neden Değerli?

Bulgaristan para birimi neden değerli ya da Bulgaristan parası neden değerli sorusu son yılların en çok sorulan sualleri arasında bulunuyor. Zira Türk Lirası ile 2010’lu yılların başında hemen hemen aynı noktada olan Bulgar Levası aradan geçen süreçte giderek değerlenmiştir. Önce Türk Lirası’nın 1,5 katı değere sahip olan Bulgar Levası ilerleyen zamanda bu farkı 3 kata kadar çıkarmıştır. Güncel kurla Bulgar Levası 3,10 Türk Lirası’na eşit seviyeye gelmiştir. 1 Türk Lirası’nın 3 katından fazla değere sahip Bulgaristan para birimi Bulgar Levası neden değerli sorularının da zirve yapmasına neden olmuştur.

Bulgaristan’ın Avrupa Birliği üyesi olması Bulgar Levası’nın değerlenmesini sağlayan en önemli etkenlerden birisidir. Buna ek olarak Bulgaristan’ın Eurozone’a girmek üzere adımlar atması da Bulgar Levası’nın kıymetlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Eurozone nedir buradan göz atabilirsiniz.

Bulgaristan hali hazırda Euro’ya geçmediği için ve Eurozone’da yer almadığı için en çok sorulan sorular arasında Bulgar Levası nereden alabilirim de bulunuyor. Bulgar Levası ancak Bulgaristan’dan; Türkiye’de ise büyük döviz bürolarından ve internette bulunan güvenilir alış veriş sitelerinden alınabilmektedir. Zira pek çok döviz bürosunda Bulgar Levası bulunmamaktadır. Bununla birlikte Bulgar Levası nerede bozdurulur sorusunun cevabı daha geniş yelpazede verilebilir. Zira Bulgar Levası bozdurma büyük kentlerdeki pek çok döviz bürosu tarafından yapılmaktadır. Merkez Bankası Bulgar Levası almamakta ve bozdurmamaktadır. Aynı şekilde Merkez Bankası Bulgar Levası satmamaktadır. Merkez Bankası’nın görevleri arasında döviz alma ya da döviz bozdurma gibi durumlar bulunmamaktadır. Bulgaristan para birimi Bulgar Levası hakkında detaylı bilgi edinmek, Bulgar Levası banknotları nelerdir görmek için de buraya göz atabilirsiniz.