Belarus Fiyatlar 2020 ve Belarus Asgari Ücret 2020!

Belarus Fiyatlar 2020 ve Belarus Asgari Ücret 2020!

18 Aralık 2019 0 Yazar: Emine Zaman

Ülkemizin kuzeyinde, Rusya’nın batısında, Avrupa’nın doğusunda; Baltık ülkeleri ile komşu konumda bulunan Belarus SSCB’den ayrılmasının akabinde özgürlüğünü kazanmıştır. Ekonomik olarak gelişmesi zaman alan ve ancak milenyum çağı ile serbest ekonomiye dair adımlar atmaya başlayabilen Belarus gelişmekte olan ülkeler arasında yer almaktadır. Belarus ekonomisi hakkında bilgi edinebileceğiniz haberimizde; Belarus fiyatlar 2020 ve Belarus asgari ücret 2020 yılı başlıklarında da bilgiler bulabileceksiniz.

Belarus Ekonomisi Nasıl?

Belarus ekonomisi gelişmekte olan bir ekonomidir. Dış borçluluk noktasında pek çok ülkeden iyi durumda olan Belarus, halen sosyalist anlayışı tam olarak terk etmiş değildir. Bu nedenle daha devletçi bir politika izlenmekte ve ülkedeki ekonomi daha çok devlet yatırımları ile ilerlemektedir. Belarus ekonomisine dair fikir verebilecek özet rakamlar aşağıdaki gibidir.

  • Belarus GSYİH Yıllık Büyüme Hızı yüzde 0.6
  • Belarus Işsizlik Oranı yüzde 0.4
  • Belarus Enflasyon Oranı yüzde 5
  • Belarus Faiz Oranı yüzde 9
  • Belarus Ticari işlemler dengesi yüzde -443
  • Belarus Cari İşlemler yüzde 482
  • Belarus Cari açık GSYİH oranı yüzde -2.3
  • Belarus Devlet borcu GSYİH oranı yüzde 27.8
  • Belarus Devlet bütçesi GSYİH oranı yüzde 2.9
  • Belarus Gelir Vergi Oranı yüzde 13

Belarus fiyatlar 2020 ve Belarus asgari ücret 2020 senesinde ne seviyede, kısaca bunlara da göz atmakta fayda var. Belarus Rublesi hakkında detaylı bilgi edinmek için buraya göz atabilirsiniz.

Belarus Fiyatlar 2020! Belarus’ta Fiyatlar Nasıl?

Belarus’ta yaşam maliyeti pek çok ülkeye göre düşüktür. Ülkede aylık 150-200 dolar bandında kırsal kesimlerde rahat bir hayat sürmek mümkündür. Kentsel kesimlerde ise bu tutar aylık 200-300 dolar arasıdır. Belarus giyim fiyatları ve gıda fiyatları yönünden uygundur. Ülkede nispeten yaş meyve sebze fiyatları pahalıdır. Belarus’ta ev kiraları kırsal ve kentsel kesimler arasında farklılık göstermektedir. Belarues ev kiraları kırsal kesimlerde 40 dolardan, kentsel kesimlerde ise 80 dolardan başlamaktadır.

Belarus Asgari Ücret 2020! Belarus Asgari Ücret Kaç Ruble?

Belarus’ta asgari ücret 2020 yılında 335 Belarus Rublesi olarak uygulanacaktır. 335 Belarus Rublesi takribi 160 Amerikan Doları’na denk gelmektedir. Belarus mühendis maaşları ise aylık 400 Beyaz Rusya Rublesi’nden başlamaktadır. Mühendisin çalıştığı sektör ve kişisel özellikleri doğrultusunda bu miktar 1000 Belarus Rublesi’ne kadar çıkabilmektedir. Belarus’ta mühendis maaşları; hemen her ülkede olduğu gibi sektörel bazda ve personel kalifiyesine göre farklılık arz edebilmektedir.